• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-05-19
 • 24 Mayıs'ta başlayacak cam grevindeki olası yasağa karşı Kristal-İş ne yapacak?

  Şişecam’da patronla Türk-İş’e bağlı Kristal-İş arasında yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine Kristal-İş üyesi işçiler 24 Mayıs’ta başlamak üzere greve çıkma kararı aldı.

   

  7 fabrikada 5 bin 700 işçinin çıkacağı greve bir hafta kaldı. Kristal-İş Sendikası grev kararının arkasında durabilecek mi?

   

  Şişecam patronlarıyla yakın zamana kadar işçilere karşı içli-dışlı olan, işbirliği yapan bir sendika, toplusözleşme görüşmelerinde ‘patronun çok sert olduğunu’ beyan ediyor. Patronların OHAL koşullarına ve KHK’larla ilan edecekleri grev yasaklarına güvenerek, masada anlaşmadan yana olmadıklarını ifade ediyor.

   

  Kristal İş’in bu öngörüsü doğru… Kendilerinin  grev yapma dermanlarının olup olmadığınıysa 24 Mayıs günü hep beraber göreceğiz.

   

  Kristal-İş’in yakın tarihi belleklerde taze

   

  Cam işçilerinin sendika-patron işbirliğiyle haksız yere işten atılmasının üzerinden daha çok zaman geçmedi. Mersin’de başlayan direnişin İstanbul Beykoz’da bulunan Kristal-İş Genel Merkez’i önüne taşınması ve ondan sonraki süreçte direnişteki işçilere karşı sendikanın mafyatik-saldırgan tutumu bugün gibi hafızalarımızdan silinmedi, silinmeyecek. Tarih de bunu Kristal İş Sendikası’nın sayfasına kara bir leke olarak yazdı. Patronlar da bu gerçekliği çok iyi bilmekte.

   

  Şişecam fabrikalarında çalışan işçilerin büyük çoğunluğu direnişteki işçilere yapılan şiddete karşı ses çıkarmadılar. Ama şunu da iyi biliyoruz ki Şişecam işçileri de örgütlü oldukları sendikalarına çok güvenmemekle birlikte 24 Mayıs gününü sessiz sedasız beklemekteler.

   

  Grev yasaklanırsa ne yapacakları ‘belli

   

  Öbür taraftan fabrikada çalışan işçilerin anlatımına göre 24 Mayıs gününe ilişkin KHK’lerle grevin yasaklanabileceği birinci gündem olarak yaygın bir şekilde konuşuluyor. Ama bunun karşısında Kristal iş sendikası net olarak nasıl bir tutum sergileyeceğine ilişkin bir şey söylemiş değil. Kristal-İş Mersin sorumlusu olan Ergev, grevin yasaklanmasına ilişkin öngörülerini dile getirmiş.

   

  Ergev, “İşveren hiçbir zaman bu kadar katı olmamıştı. Mutlaka bir anlaşma zemini arardı ama bu dönem öyle olmadı. 25 gün hiç görüşme olmadı. İşveren bir şeylere güvenerek bizi greve itiyor

   

  İşçilere sopa gösterenler, bir zamanlar patronlarla işbirliği içinde olup kapı önüne işçi koyanlar bu yasak olasılığı karşısında acaba kendilerini rahatlatıp, “nasılsa yasaklandı, yasal yollara gideriz” diyerek işin içinden sıyrılmayı mı düşünüyorlar yoksa direnmeyi mi, hep birlikte göreceğiz…