• Paylaş

  KATEGORİ : AGÎRE JÎYAN

  Eklenme tarihi : 2017-09-07
 • 'Devamsızlık' nedeniyle milletvekillikleri düşürülen HDP’li Öztürk ve Sarıyıldız için AYM’ye yapılan başvuru reddedildi

  HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk ile HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız’ın devamsızlıkları nedeniyle milletvekillikleri düşürülmüştü. Anayasa Mahkemesi, HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez’in verdiği itiraz dilekçesini görüştü. AYM; Tuğba Hezer Öztürk ve Faysal Sarıyıldız için yapılan itirazı reddetti.

   

  ‘KALICI BARIŞ İMKANININ SOMUTLAŞMASI, AKP’Yİ DEĞİL; HDP’Yİ GÜÇLENDİRMİŞTİR’

   

  Artı Gerçek’ten Sibel Hürtaş’ın aktardığına göre, Aycan İrmez, Anayasa Mahkemesi’ne sunduğu itiraz dilekçesinde, itiraz dilekçelerinde milletvekilliğinin düşürülmesi işlemi sırasında hukuki değil siyasi saiklerle hareket edildiğini belirterek, “çözüm süreci”nden bu yana yaşananlara dikkat çekti. İrmez, itiraz dilekçesinde, HDP’nin kurulduğu günden bu yana, Kürt sorununun barışçıl çözümü için çaba gösterdğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

   

  “HDP, çözüm sürecinde aktif rol alarak barış müzakerelerine katılmıştır. Bu müzakerelerin önemli bir dönüm noktası 28 Şubat 2015 günü, kalıcı toplumsal barış için anayasal ve idari düzenlemelerin yapılacağının, buna paralel olarak PKK’nin Türkiye’ye karşı silahsızlanma için Kongre’sini toplayarak silahlı mücadeleye son vereceğinin açıklandığı Dolmabahçe Mutabakatı’nın kamuoyuyla paylaşılmasıdır. Türkiye toplumunu yakından etkileyen çatışmalı sürecin sona erme ihtimali ve kalıcı barış imkanının somutlaşması, iktidardaki AKP’yi değil, HDP’yi güçlendirmiştir” dedi.

   

  AHMET DAVUTOĞLU’NUN DEVAMSIZLIĞI

   

  Aycan İrmez, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun devamsızlık durumuna da dilekçesinde dikkat çekti:

   

  “Daha vahimi, yalnızca güvenoyu, Anayasa değişikliği gibi meselelerin oylandığı oturumlar dışında TBMM Genel Kurulu’na katılmayan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, devamsızlık cetvelinde sadece bir gün gelmemiş görünürken, gelmediği gün ile ilgili de itiraz dilekçesi sunmuştur. Bu durum akıllara, burada olmadığı günlerde bir başka milletvekilinin kendisi adına pusula verme ihtimalini getirmektedir. Çıkan sonuca göre TBMM, Tuğba Hezer Öztürk’ün mazeret dilekçesi sunması üzerine, teamüllere aykırı bir biçimde mazeret dilekçesini reddetmekte ve yine buradan hareketle Genel Kurul’a katılmadığını kabul etmekte ancak bir başkası adına yoklama pusulası veren kişiyi de gerçekten Genel Kurul’a katılmayan kişiyi de mazur görmektedir. Bir başka deyişle, çalışmalarına yurtdışında devam ettiğini ifade eden mazeret dilekçesi, kendi aleyhinde delil olarak kullanılmaktadır. TBMM’nin bu bakış açısına göre Tuğba Hezer Öztürk de bir arkadaşından kendi adına pusula vermesini istese, milletvekilliğinin düşmesi sorunuyla karşılaşmayacaktı. Kanunun arkasından dolanma anlamına gelen bu tercih kabul edilemez olduğundan, Hezer Öztürk’ün mazeret dilekçelerinin milletvekilliğinin düşürülmesine dayanak yapılması hukuka aykırıdır.”