• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-09-13
 • Samsun'da fındık fiyatlarını protesto eden üretici, bir çuval fındığı AKP İlçe Başkanlığı'nın önüne döktü

  Neoliberal tarım politikaları sonucu yıkıma uğrayan üretici köylülüğün durumu her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Samsun'da fındık üreticiliği yapan Muharrem Dursun, fındık fiyatlarını protesto etmek için yanında getirdiği bir çuval fındığı AKP İlçe Başkanlığı'nın önüne döktü. Parti binasından inerek Dursun’un yanına gelen İlçe Başkanı İrfan Kalaycı duruma tepki göstererek polisi arayıp "Benim partimin önüne biri gelmiş fındık dökmüş, gelin bu adamı temizleyin buradan" dedi.

   

  19 Mayıs ilçesine bağlı Ormancı mahallesinde fındık üreticiliği yapan Muharrem Dursun taban fiyatları protesto etmek amacıyla bir çuval fındığı AKP İlçe Başkanlığı önüne döktü. Burada gazetecilere açıklama yapan Dursun, "Fiyatları ve maliyetleri tespit eden kendileri. 8.75 lira olarak maliyet tespit ediyorlar, 10 lira fiyat açıklaması yapıyorlar. Vatandaş olarak maliyeti biz açıklamadık, kendileri açıkladı, fiyatı da onlar verdi. Çok mağduruz. Bir işçinin maliyeti 100 liranın üzerinde. Fındık 15 lira iken yevmiye 60 liraydı, bugün 100 lira. Ben AK Parti'ye oy kullanmak için bin kilometre İstanbul’a gittim, oyumu kullandım. Ama hakkımı da ararım" dedi.

   

  Açıklama yapılırken parti binasından aşağıya inen AKP İlçe Başkanı Av. İrfan Kalaycı, “Sen niye geldin? Kim öğretti sana bunu oğlum?” diyerek tepki gösterdi. Bunun üzerine Muharrem Dursun, “Bana ‘oğlum’ diye hitap etme başkanım. El hareketi yaparak, oğlum diyerek üzerime geliyorsun” diye cevap verdi.

   

  Aralarında geçen sözlü tartışmanın üzerine İlçe Başkanı İrfan Kalaycı, cep telefonu ile birilerini arayarak, "Benim partimin önüne biri gelmiş fındık dökmüş, gelin bu adamı temizleyin buradan" dedi.

   

  AKP İlçe Başkanı Kalaycı, daha sonra da olayı görüntüleyen gazetecilere "Benim fotoğrafımı çekmeye sen benden izin aldın mı? Kapat şunu, kardeşim kapatsana” diyerek tepki gösterdi. Kısa bir süre sonra olay yerine gelen İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri Muharrem Dursun hakkında tutanak tutarak fındıkları toplamasını istedi. Dursun AKP ilçe binası önünden uzaklaştırıldı.