• Paylaş

  KATEGORİ : AGÎRE JÎYAN

  Eklenme tarihi : 2017-02-09
 • İsviçre Adli Tıp Kurumu: “Bodrumdakiler önce öldürüldü sonra yakıldı"

  İsviçre Adli Tıp Kurumu’ndan Cizre raporu: Önce öldürüldü sonra yakıldı

   

  İsviçre Adli Tıp Kurumu, Cizre’de bir grup arkadaşıyla bodrumda katledilen Berjin Demirkaya’dan arta kalan parçalar üzerinden yaptığı araştırmayı tamamladı. Rapordaki tespitler, “bodrumdakilerin önce öldürüldüğü sonra yakıldığı”nı gösteriyor.

   

  İsviçre Adli Tıp Kurumu, Cizre’de bir grup arkadaşıyla bodrumda katledilen Berjin Demirkaya’dan arta kalan parçalar üzerinden yaptığı araştırmayı tamamladı. Rapordaki tespitler, “bodrumdakilerin önce öldürüldüğü sonra yakıldığı”nı gösteriyor.

   

  Adlı Tıp alanında dünyaca tanınmış İsviçre Adli Tıp Kurumu (CHUV), Cizre’de bir grup insanla beraber sığındığı bir binanın bodrumda yakılarak katledilen Berjin Demirkaya’nın ölümüyle ilgili raporunu tamamladı. Mart 2016 tarihinde Demirkaya’dan arta kalan 3 küçük parçadan birisi üzerinde yapılan analizler, Demirkaya’nın içinde bulunduğu bodrum katı ile diğer iki bodrum katında bulunan insanların ölüm biçimlerine ilişkin tanık anlatımlarını doğruluyor. 

   

  36 sayfalık raporda, Demirkaya’dan kalan parça üzerinde söz konusu parçanın vücudun hangi kısmına ait olduğunun tespiti için Antropoloji, Genetik Analiz, Toksikoloji ve Adli Kimya ünitelerinin araştırmaları sonucu ortaya çıkan bulgular analiz ediliyor. 

   

  Parçadan mermi çıktı

  Raporda parça üzerinde yaptıkları araştırmada küçük bir metal parçasına rastlanıldığı ve söz konusu metal parça üzerinde yapılan araştırma sonrası bunun bir mermi parçası olma ihtimalinin çok yüksek olduğu, çünkü metal parçasının mermilerde kullanılan alaşımdan yapıldığı ifade ediliyor. 

   

  Raporda, söz konusu parçanın çok küçük olması ve tamamen dehidratasyona ve yüzeysel karbonizasyona (sıvı kaybı ve kömürleşme) uğraması nedeniyle vücudun hangi kısmına ait olduğu tespitinin zor ama parçanın kas ve kemikten oluştuğu belirtiliyor. 

   

  Öldürülüp yakılmış

  Parçada tespit edilen ve mermi olduğu ifade edilen metal parçası, vücutta meydana gelen su kaybı ve yanma biçimi buradaki insanların önce öldürüldüğü ve ardından yakıldığı yönündeki iddiaları güçlendiriyor. 

   

  Kimyasal tespiti zor

  Demirkaya’nın ölümüne herhangi kimyasal bir silahın neden olup olmadığıyla ilgili de bir araştırmanın yapıldığı kaydedilen raporda, en çok kullanılan bazı kimyasal silahlarda bulunan maddeler üzerinden yapılan araştırmalar sonucu herhangi bir bulguya rastlanmadığı ifade ediliyor. 

   

  Raporda, söz konusu sonucun “herhangi kimyasal maddenin kullanılmadığı” anlamına gelmediği, sadece ellerindeki parçanın küçük olması, kendilerine ulaştırılana kadar otopsi ve benzeri birçok dış müdahale maruz kalması nedeniyle bunun tespitinin zor olduğu ifadelerine yer veriliyor.  

   

   DİHABER / BERN