• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2018-02-14
 • Beşiktaş'ta kadınlar, “Olmaz olsun eşitsiz aşk, biz hayatı istiyoruz!” dedi

  İstanbul’da 14 Şubat Sevgililer Günü’nü “Olmaz olsun eşitsiz aşk, biz hayatı istiyoruz!” sloganıyla protesto eden kadınlar, akşam saat 19:30’da Beşiktaş Hakan Pastanesi önünde buluşarak hep bir ağızdan yaşamı haykırdılar.

   

  Kadınlar Birlikte Güçlü grubunun çağrısıyla buluşan kadınlar eylemde aynı zamanda 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde yapılacak etkinliklere de çağrıda bulundular.

   

  “Olmaz olsun eşitsiz aşk, biz hayatı istiyoruz” yazılı pankartın açıldığı eyleme çok sayıda kadın katıldı.

   

  Türkiye’de her gün ortalama bir kadının katledildiğinin hatırlatıldığı açıklamada, kadın cinayetlerinin daha çok onları sevdiklerini iddia eden erkekler tarafından işlendiği vurgulandı. “Öldürülenler hep onları sevenlerdi. Seven, sevdiği için kızan de kızan, kısıtlayan, kıskanan erkeklerdi. İşte bu yüzden biz bugün kadın dayanışmasıyla, birlikteliğimizin gücüyle sokakta ve imkan bulduğumuz her yerde, her şekilde sesimizi yükseltiyoruz” denildi.

   

  Aşkın, eşitsizliğin üzerimizdeki erkek egemenliğinin öbür adı haline getirildiği bu düzene isyanımızla hep birlikte olmaz olsun eşitsiz aşk, biz hayatı istiyoruz” diye belirtilen açıklama, 8 Mart çağrısıyla son buldu.

   

  Eylemde ayrıca 21 gündür ölüm orucu eylemini sürdüren trans kadın tutuklu Diren Coşkun için de destek sloganları atıldı.