• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-06-19
 • Adana Sönmezler Tarım Makinaları'nda çalışan işçiler, ücretler ödenene kadar iş yavaşlattılar

  Sönmezler Tarım Makinaları fabrikasında çalışan işçiler,  aylardır ödenmeyen ücretleri için iş yavaşlattı.

   

  1 ila 8 ay arası sürelerle ücretleri ödenmeyen işçiler, geçen Cuma günü 08.00 yerine 09.00’da iş başı yaparak 1 saat boyunca bantları çalıştırmadı. Tarım makinaları üretimi yapan ve aylardır birçok kez iş yavaşlatmalarına rağmen patronun ücretleri ödemediğini belirten işçiler maaşlarının bir an önce ödenmesini istiyor.

   

  Geçtiğimiz aylarda 17 işçinin tazminatsız bir şekilde işten çıkarıldığını söyleyen bir fabrika işçisi, ‘’işten çıkarılan birçok arkadaşımız tazminatlarını alabilmek ve işe geri dönmek için dava açtı. Bize para yok deyip maaşlarımızı vermiyorlar ama fabrikanın içini boyuyorlar, çevresini tekrar yapmak için bir ton masrafa girebiliyorlar” dedi.

   

  Birçok işçinin sigortasız çalıştırıldığını, birçoğunun da işe girdikten aylar sonra sigortasının yapıldığını belirten işçi, “Sigorta kurumundan fabrikayı denetlemeye geldiklerinde sigortasız çalışanlar bir süreliğine başka işyerlerinde bekletiliyor. İş kazası geçirdiğimizde ise sigortasız olanları hastaneye bile yollamıyorlar” dedi.

   

  Herkesin ev geçindirmek zorunda olduğunu ve maaşlarını alamayınca zor durumda kaldıklarını söyleyen işçi, patronun kendilerini sürekli oyaladığını ve kendilerinin ödenmeyen maaşları için fabrika içinde birlik olup mücadele etmeleri gerektiğini belirtti.