• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2017-02-05
 • Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'ndan çarpıcı rapor: Ocak'ta 38 kadın öldürüldü

  Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Ocak ayına ilişkin çarpıcı bir rapor yayınladı. Geçen yıla oranla en fazla kadın cinayeti Ocak ayında yaşandı. Ocak ayında 38 kadın öldürüldü. Kadın cinayetinin en çok yaşandığı iller: İzmir’de 6; İstanbul, Balıkesir, Trabzon ve Şanlıurfa’da 3; Antalya, Giresun ve Kocaeli’de 2 kadın olarak belirlendi.


  Platformun  kadın cinayetlerine ilişkin yapılan açıklama şöyle: 

  Bizler kadınlar boşanmak istediği için öldürülüyor derken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bazı aile danışma merkezlerine başvuran ailelerin boşanabilmelerini sorun olarak gördü. 'Sokak aralarında' diye nitelendirdikleri bu merkezler için hemen işlem başlattı. 7 bin 500 kadar evli çiftin kendilerine başvurmasından, bunlardan yüzde 38’ini boşanmaktan vazgeçirdiklerinden 'gururla' bahsetti. Kadınların boşanmak istediği için öldürüldüğünü görseydiniz, boşanabilen yüzde 62’lik kısımdan gururla bahsetseydiniz, bu ay kadın cinayetlerini bir kez daha arttığına şahit olmazdık, 38’li rakamları görmezdik.

   

  34 çocuk istismara uğradı, bir bebek istismar sonucu hayatını kaybetti

   

  Uşak’ta ve Antalya’da çocuklar okullarında taciz edildi. Bu ay Van’da daha 4 kilogram ağırlığındaki yeni doğan bebek istismara uğradı. Hastaneye getirilmesiyle, uğradığı istismar sonucu yaşamını yitirdiği ortaya çıktı. Samsun’da bir çocuk kaçırılarak tecavüze edildi. Adıyaman’da 6 yaşında anasınıfına giden bir çocuğa tecavüz edildi.


   
  On dört kadın cinsel şiddete maruz kaldı

   

  Ocak ayında 14 kadına cinsel şiddet uygulandı. Kadınlar bulundukları her alanda cinsel şiddete maruz kalıyor. İzmir’de bir kadın çalıştığı iş yerinde taciz edildi. Ankara’da bir kadın halk otobüsünde şoför tarafından tecavüz edildi. Kadınların yanında yer alan politikaların geliştirilmemesi, uygulanmaması tacizcilerin önünü açıyor. Aydın’da daha önce tacizden beraat etmiş bir kişi, bu ay başka bir kadını taciz ederken, Tekirdağ’da da bir kişi farklı zamanlarda iki kişiyi taciz etti. 


   
  Kadınlar korunmuyor, boşanmak istediği için öldürülüyor

   

  Ocak ayında öldürülen kadınların yüzde 100’ünün korumasının olup olmadığı tespit edilemiyor. Bu ay öldürülen kadınların yüzde 8’i başka bir kadını korumak isterken öldürüldü. Bu veriler kadınların açıkça korunmadığının bir göstergesidir.Öldürülen kadınların yüzde 31’i boşanmak istediği için, ilişkisini sonlandırmak istediği için, kendi hayatına dair karar vermek istediği için öldürüldü.