• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-12-04
 • Nakliyat-İş'e üye altı yüz temizlik işçisi, toplu sözleşme hakkının tanınması için şantiyeye grev pankartı astı

  Nakliyat İşçileri Sendikası 2015'den bu yana kriz halini alan toplu sözleşme hakkı için bugün üyesi olan 600 taşeron temizlik isçisiyle birlikte davullarla, zurnalarla Norm Altaş şirketinin İmrahordaki şantiyesine grev pankartını astı. 

   

  Nakliyat-İş günler öncesinden temizlik işçilerinin çalıştığı şantiyeye grev pankartı asacağını duyurup basına ve kamuoyuna çağrı yaptı.

   

  Bugün sabah saatlerinde şantiyeye yoğun bir şekilde çevik kuvvet polisi, TOMA’lar, polis otoları ve gözaltı araçları getirilirken, şantiye içinde görevli olan işçiler ise insan kaynakları tarafından tehdit edilerek şantiye dışına çıkışları yasaklandı.

   

  Saat 12:30'a doğru bölgelerde çalışan temizlik işçileri servislerle şantiyeye doğru hareket ettiler. Şantiyeye gelmeden araçlardan inerek sendika yetkilileri ile bir araya gelen temizlik işçileri "Mücadeleyle kazandığımız sözleşme hakkımız engellenemez!" yazan Nakliyat-İş imzalı pankartı açarak hazırladıkları dövizlerle ve attıkları sloganlarla davul-zurna eşliğinde şantiye girişine doğru yürüyüşe geçtiler. 

   

   

  Temizlik işçileri "Gemileri yaktık, geri dönüş yok!", "Zafer direnen işçilerin olacak!", "Altaş şaşırma sabrımızı taşırma!", "Hak, hukuk, adalet istiyoruz!", "Sözleşme hakkımız engellenemez!", "İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!" sloganlarını coşkulu bir şekilde haykırarak şantiye önüne yürüdüler.

   

  Çevik kuvvet polisinin barikatıyla karşılaşan işçilere polis, şantiye içinde bulunan sendika temsilcileri ve üyelerinin dışarı çıkmasına, dışarıdakilerinse şantiye içine girmesine izin verilmeyeceğini söyledi. Şantiyedeki arkadaşlarının özgür iradeleriyle karar vermesinin bu şekilde engellenemeyeceğini vurgulayan sendika temsilcileri, içerideki arkadaşlarıyla görüşmek istediklerini söyleyerek içeriye girdi. Dışarıda bekleyen temizlik işçileri ise "Baskılar bizi yıldıramaz!", "İşgal, grev, direniş!" sloganlarını atarak görüşmeyi bekledi. Görüşmenin ardından dışarı çıkan sendika yetkilileri, içeride bulunan baş temsilci ve üyelerinin insan kaynakları tarafından işten atma ile tehdit edildiklerini ifade ederek bir arkadaşımız zarar görürse gece gündüz burada oturmaya başlayacaklarını söyledi.

   

   

  Daha sonra sendika başkanının yaptığı konuşmayla grev pankartı asıldı. Bakanlıktan aldıkları resmî yazıyı şantiyede bulunan şirket yetkililerine teslim eden temsilciler, 18 Aralık'a kadar herhangi olumlu bir adım atılmazsa 18 Aralık sabahı şantiyede greve başlayacaklarını duyurdular. 

   

  Bir süre davul-zurna eşliğinde halaylar çeken temizlik işçilerinden vardiyası gelenler şantiyeye işlerinin başına geçerken diğeri ise bir süre daha oturduktan sonra dağıldılar.