• Paylaş

  KATEGORİ : GENÇLİK

  Eklenme tarihi : 2017-12-10
 • Bartın'da bir ortaokul öğrencileri öğle namazına katılmadıkları gerekçesiyle okul müdürü tarafından dövüldü

  Bartın Kumluca İmam Hatip Ortaokulu’nda 15 öğrenci öğle namazına katılmadıkları gerekçesiyle okul müdürü tarafından darp edildi. Bunun üzerine ailelerin okula giderek şiddet uygulamasına tepki gösterdi. Bazı öğrencilerin darp raporu aldığı ve ailelerin savcılığa şikayet başvurusunda bulunduğu öğrenilirken, okul yetkilileri ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün velilere şikayet dilekçelerini çekmeleri yönünde baskı uyguladıkları öğrenildi.

   

  Bartın Eğitim Sen yaptığı açıklamada Kumluca Yatılı Bölge Ortaokulu’nda Milli Eğitim Bakanlığı ile Hizmet Vakfı’nın imzaladığı protokol kapsamında gerici ve bilimdışı bir müfredatın yürürlükte olduğu belirtilerek, eğitim verenlerin de imamlar arasından seçildiği söylendi. Okulda akşamları etüt saatlerinde dini içerikli sohbetlerin düzenlendiği, bu sohbetlerde Said’i Nursi kitaplarının dağıtıldığı ifade edildi.

   

  Eğitim Sen tarafından yapılan açıklamada şunlar ifade edildi:

  Okullarımızda sözde protokol gereği yönetmeliklere ve yasalara aykırı olarak vakıflar, cemaatler ve yardım kuruluşları tarafından bilimsellikten uzak haremlik selamlık uygulamalar yapılmaktadır. Eğitim Sen olarak her zaman olduğu gibi bu tür bilim dışı ve laiklik ilkesine aykırı uygulamaların karşısında olacağız. Eğitimin tüm kademelerinde gericiliğe, şiddete, tacize, bilim ve ahlak dışı her türlü uygulamaya geçit vermeyeceğiz”