• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2018-01-06
 • Zeytinburnu Nakliyeciler Sitesi'ndeki direnişte 6 saat sonra anlaşma sağlandı, sadece 17 boş dükkan yıkıldı

  Zeytinburnu’nda bulunan ve 7 blokla 254 işyerinden oluşan Nakliyeciler Sitesi’nin alternatif bir yer gösterilmeden yıkılmasına karşı işçilerin başlattığı iş durdurma eylemi dün akşam saat 22:00’de giriş çıkışların kapatılması ve sitenin terkedilmemesi biçimine evrilmişti.

   

  Sitede yaklaşık bin üyesi bulunan DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası’yla birlikte hareket eden işçilerin, esnafla birlikte direnişi bu şekilde sıçratmaları üzerine sitenin etrafı polis ablukasına alındı.

   

  Saat 03:00’e geldiğinde giriş çıkışlarda lastik yakarak eylem yapan işçilerin karşısına önce polis yığınağı, bir süre sonra da iş makineleri eşliğinde zabıtalar çıkarıldı. Girişi kapatan kamyon ve TIR'ların çekilebilmesi için çekiciler getirildi. İşçilerin direnişine karşı çok sayıda TOMA saldırıya hazır vaziyette bekletildi. Bir süre sonra da polisle ambar çalışanları karşı karşıya geldi. İşçilerin direnişlerini sürdürmekteki kararlılıklarına karşı polis saldırıya başladı.

   

   

  Gaz ve TOMA’larla yapılan saldırı bir süre sonra durduruldu ve görüşmeler başladı. İşçilerin 6 saatlik bekleyişinden sonra görüşmelerde anlaşma sağlandı. Buna göre sitenin içerisinde bulunan sadece 17 boş dükkanın yıkımı konusunda uzlaşmaya varıldı.

   

  Anlaşmanın ardından site girişine çekilen araçlar da araç sahipleri tarafından çekildi. Polislerin siteye girişi sırasında İstiklal Marşı okuyan işçiler ve esnaf, kısa süre önce kendilerine saldıran çevik kuvvet ve polis lehine sloganlar attı.

   

  Yolun açılmasının ardından iş makinaları site içine girerek yıkım işlemine başladı. 

   

   

  'Keyfi hukusuz yıkıma karşıyız'

   

  Saldırı öncesinde açıklama yapan Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu şunları belirtmişti:

   

  Hukuksuz keyfi bir şekilde burası yıkılmaya çalışılıyor. Onu protesto amacıyla buradayız. Sendikamıza üye tüm iş arkadaşlarımız iş yerini terk etmeme eylemi yapıyor. Bu eyleme işverenler de katılıyor çünkü burada yıkım ile ilgili herhangi bir tebligat yapılmış değil. Yasal olarak bu tahliyenin bir prosedürü var. Bu prosedüre hiçbir şekilde uyulmamış durumda.

  Nasıl tahliye yapılacağına ilişkin tebligat yok, sözlü olarak da bir uyarı yok. Bize yansıyan hiçbir şey yok. Biz sadece, sabaha karşı bine yakın çevik kuvvet polisinin tahliye amacıyla buraya geleceğini kendi kanallarımızla öğrenmiş bulunmaktayız. Bizim talebimiz, yeni bir site yapılsın. Hızla bu süreç sonuçlandırılsın. Bizde sendika olarak bu sürece katkı vermeye hazırız. Yeni bir site yapılsın, burası taşınsın. Aslında burası ömrünü tamamlamış bir site. Çünkü burası 1978 yılında yapıldığı zaman şehrin dışındaydı, ama şimdi merkezinde kaldı. Burası trafik açısından, diğer şeyler açısından bakıldığı zaman ömrünü tamamlamış bir sitedir. Ama burasının yeni bir site yapıldıktan sonra taşınması gerekir. Böyle keyfi ve hukuksuz bir tahliye şekli kabul edilemez. Bu gece bize gelen duyumlarda, burasının sabaha karşı 6 gibi çevik kuvvet polisi tarafından tahliye girişiminin olacağı söyleniyor. İşverenler burada, bizler buradayız. Biz bu işleyişin durdurulmasına ve makul bir süre verilene kadar ayrılmayacağız.