• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2017-12-02
 • Müftülüklere nikah yetkisi veren yönetmelik Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi

  İçişleri Bakanlığı’nın ilgili yazısı üzerine 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ve 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’na göre Bakanlar Kurulunca 28 Kasım’da yürürlüğe konulması kararlaştırılan Evlendirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

   

  Bugünden itibaren kadınların pekçok tarihsel kazanımlarının gasbedilmesi anlamına gelen bu yönetmelikle müftülüklerin yetki verdiği personel resmi nikah kıyabilecek. Toplumda yaygın olan imam nikahı, resmi bir hüviyet kazanmış olacak. Kız çocuklarının istismarı başta olmak üzere taciz-tecavüz saldırıları “imam nikahlarıyla” “temize” çıkarılacak.

   

  Yönetmeliğe göre, İçişleri Bakanlığı, il ve ilçe müftülüklerine de evlendirme memurluğu görev ve yetkisi verebilecek. Müftülüklerde evlendirme memurluğu yetkisi verilecek personel, bakanlıkça belirlenecek.

   

  Resmi Gazete’de yayınlanan söz konusu değişiklik maddeleri şöyle:

   

  MADDE 1: “Bakanlık; il nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine, nüfus müdürlüklerine, il ve ilçe müftülüklerine ve ilgili dış temsilciliklere evlendirme memurluğu görev ve yetkisi verebilir.”

   

  MADDE 2: “İl ve ilçe müftülüklerinde evlendirme memurluğu yetkisi verilecek personel Bakanlıkça belirlenir.”

   

  Kadın örgütleri bu yasanın birçok tarihsel kazanımın gaspı anlamına geldiğini altını çizerek defalarca dile getirmişlerdi. Sokaklara yansıyan tepkiye karşı Tayyip Erdoğan tehditler savurarak “isteseniz de istemeseniz de o yasa geçecek” demişti. Erdoğan ve devletin diğer ağızlarınca “normalleştirilen”, “ne var bunda bu da resmi nikah” denilerek ambalajlanan yönetmeliğe ilişkin kadın örgütleri şu tehlikelerin altını çizmişlerdi:

   

  -Bu tasarı kadınların Medeni Kanun’la elde ettiği hakların ortadan kaldırılmasının; evlilik, miras, boşanma haklarında güvencesiz bırakılmasının önünü açıyor.

   

  -2015’te resmi nikah kıymadan dini nikah kıyan imam ve çiftlere ceza verilmesi ortadan kaldırıldı. 2016’da bir yasa iptaliyle “Çocukların cinsel ilişkiye rıza yaşı 15’ten 12’ye indirildi. Bu tasarıyla çocuk yaşta evliliklerin ve erkeklerin çok eşliliğinin önü açılıyor.

   

  -Tasarı yasalaşırsa nikahı hangi memurun kıyacağı aile içinde kadınlar üzerinde yeni bir baskı ve şiddete dönüşebilir, bu baskı altında kadınlar istemeseler de din görevlisinin nikahına zorlanabilir. Kimin ne tür nikah kıydığı tartışması toplumda yeni kutuplaşmalara neden olabilir.

   

  -Medeni hakların din görevlilerine devredilmesi laikliğe aykırı. Bu da en çok kadınların haklarının tırpanlanacağı anlamına gelir.

   

  -Tasarı din görevlilerine nikah yetkisinin yanı sıra evde yapılan doğumlarda, çocukların doğum bildiriminin sözlü beyanının da yeterli sayılmasını getiriyor. Bu maddeyle, kadınların tepkisiyle geri çekilen ‘çocuk istismarını meşrulaştırma yasası’ arka kapıdan geçirilmeye çalışılıyor. Meclisteki tasarıyla kız çocuklarının yaptıkları doğumların bildirimine ilişkin zorunluluk ortadan kalkıyor. Böylece kız çocuklarını hamile bırakan istismarcılar tespit edilemeyecek ve dava açılamayacak. Çocuk istismarı aklanacak, istismarcılar devlet eliyle ödüllendirilecek.