• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2017-10-18
 • Müftülüklere nikah kıyma yetkisi veren tasarı Meclis Genel Kurulu'ndan geçti

  Müftülüklere nikah kıyma yetkisi vererek çocuk yaşta evliliklerin dolayısıyla çocuk istismarının yaygınlaşıp-yasalaşmasının önünü açan tasarı, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.

   

  Kadınların günlerdir “bize sormadan bizim hayatlarımızla ilgili karar alamazsınız, bu yasa böyle geçmez” diyerek sokaklarda olduğu tasarı özünde daha önce geri çektirilen “çocuk istismarı” tasarısının başka bir biçimi.. Kadınların mücadelesiyle geri çektirilen o tasarıda da çocuk istismarcılarının nikah karşılığında yargılanmaması sağlanmak isteniyordu. Dolayısıyla istismar meşrulaştırılıyor, yaygınlaşmasının önü açılıyordu. .

   

  Bu tasarıyla da müftülüklere yani imamlara da nikah kıyma yetkisi verilerek medeni kanunda tanımlanan nikah ve nikah kıyma yetkisi fiilen işlevsizleştilmiş oluyor.

   

  Sözü edilen Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısıyla aynı zamanda mahalleye dönüştürülen köylerin muhtarlarına da nikah kıyma yetkisi veriliyor. Nitekim tasarı henüz yasalaşmadan bile Hakkari’de bir muhtar nikah kıyarak fiilen uygulamaya koydu.

   

  Bağışlı Köyü Muhtarı Selahattin Aydın tarafından kıyıldığı öğrenilen nikah “havuz medyası” tarafından “İlk defa nikah kıyan muhtar, damat olan oğlunun ismini unuttu” başlığıyla servis edildi.

   

  Führerci faşizmin baş temsilcisi Tayyip Erdoğan birkaç gün önce yasaya karşı tepki gösteren kadınları tehdit ederek, “isteseniz de istemeseniz de bu yasa geçecek” demişti. Aşağılama ve tehdit dolu o konuşması aynı zamanda tahayyül ettikleri toplumun nirengi noktasını oluşturan pek çok konuda attıkları her adımda karşılarında gördükleri kadınlara duyulan nefretin de ifadesiydi.

   

  Erdoğan’ın bu sözlerinden sonra sokağa çıkan kadınlara dönük polis şiddeti de tırmanmış; bu tutumla, bu dönemin en dinamik toplumsal hareketi olan kadın hareketine dönük saldırganlığın tırmanacağı mesajı verilmeye çalışılmıştı.

   

  Bunun işe yaramayacağını bizzat yaşayıp, göreceğiz…