• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2017-10-09
 • Kadın örgütleri 'Müftülük Yasası'nın genel kurula getirileceği gün tüm kadınları sokaklarda nöbete çağırdılar

  100’ü aşkın kadın ve LGBTİ+ örgütünün oluşturduğu “Eşit ve Özgür bir Hayat için Bu Yasalar Böyle Geçmez” grubu, müftülüklere, dolayısıyla imamlara nikah kıyma yetkisi veren düzenlemeler de içeren tasarının Meclis Genel Kurulu’na getirildiği gün tüm kadınları sokağa çıkmaya, nöbet tutmaya çağırdı.

   

  Bugün saat 17:30’da  #MüftülükYasasınaKarşıNöbete hashtagiyle sosyal medyada buluşan kadınlar, tasarının Salı günü Meclis Genel Kurulu’na gelmesinin beklendiğini, o gün gelmese de getirileceği günde kadınların sabah saatlerinden başlayarak çeşitli biçimlerde tepkilerini dile getirmesini istedi.

   

  Meclis’teki kadın milletvekillerine de bir mektup gönderen grup, onlara “Tüm kadınları baskı altına alacak, kadın-erkek eşitsizliğini doğallaştıracak bu tasarıya dur deyin” diye seslendi.

   

  Grup ayrıca tüm kadınları, arayarak, mail atarak, sosyal medya hesaplarını kullanarak milletvekillerine ulaşmaya ve tasarının geçmemesi için baskı oluşturmaya da davet etti.

   

  'Sokaklarda nöbetteyiz'

   

  “Eşit ve özgür bir hayat için; Kadın-erkek eşitsizliğine dayanan müftülüklere resmi nikah yetkisi verilmesini öngörerek hayatlarımız üzerindeki baskıyı artıran Nüfus Hizmetleri Yasa Tasarısına karşı NÖBETTEYİZ! Kadınları yok sayamazsınız! Haklarımıza dokunamazsınız!” diyen grup, yasanın Meclis’te görüşüleceği gün tüm kadınları sabah saatlerinden itibaren pankart asarak, konuşmalar yaparak, dövizler hazırlayarak, videolar çekerek ve her yerde sokakta, meydanlarda “Kadın Nöbeti” tutarak eyleme geçmeye ve her tür eylem ve tepkiyi  #MüftülükYasasınaİtirazım var etiketi ile paylaşmaya çağırdı.