• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2017-12-29
 • Hangi yaşta olursa olsun kadın onlar için sadece "tahrik eden" cinsel bir meta!

  Hangi yaşta olursa olsun kadını “tahrik edecek” cinsel bir meta erkeği de tahrik olmaya hakkı olan bir varlık şeklinde kodlayan anlayış resmi devlet politikası haline geldikçe, toplumdaki bütün cinsel sapkınlıklar da çeşitli biçimlerde ambalajlanarak yaygınlaşıp, meşruiyet kazanmaya başlıyor. Bu biçimlerin ve içeriğin başta geleniyse ”dini vecibeler” oluyor. En sapkın fikirler bu zemin içinden üretilip, yaygınlaştırılıyor.

   

  Geçen hafta Konya Ayşe-Kemal İnanç Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ’nde felsefe öğretmenliği yapan Ercan Harmancı’nın sosyal medya paylaşımlarıyla bu gerçeğin altı çizilmişti. Eşofman giyen kız öğrencileri görünce ‘şeytanın kendisini üflediğini’ söyleyen Harmancı devamında, “Ya benim çok sapık duygularım var ya da şeytan onlara uğramıyor… Bir genç kızın vücut hatlarını gördükten sonra şeytan size üflemiyorsa ya erkekliğinizi ya da imanınızı kaybetmişsiniz demektir…” diye yazmıştı.

   

  Kendi sapık ruhunu çekinmeksizin ortaya seren bu “adam”ın asıl meramlarından biriyse kız çocuklarının şeriat kurallarına göre örtünüp, saklanması, görünmez kılınmasıydı. Sadece sahibi olan erkeğin görebileceği, her türlü sapıklığı yapabileceği bir görünmezliğe bürünmesi talebiydi.

   

  Bu rezilliğin tozu dumanı tüterken bu sefer de devletin TV’lerin başına jandarma olarak diktiği ve esasında AKP ve zihniyetinin jandarmasına dönüşmüş RTÜK’e dair benzer bir haber düştü basına.

   

  RTÜK’ün AKP’li üyeleri, TV8’de yayımlanan ‘Yetenek Sizsiniz’ programında yaşları 7 ile 11 arasında değişen kız çocuklarının şort giyerek yaptıkları dans gösterisi için istedikleri cezayı “Millet tahrik oluyor” sözleriyle savunmuşlardı!

   

  Cezada, onlar için aslolan çocukların ruhsal durumları ve bir gösteri aracı haline getirilerek istismar edilmelerine duyulan tiksinti değil, “milletin tahrik olması”ydı! Ceza isterken merkeze koydukları şey çocukların evrensel haklarını savunmak değil, “milletin tahrik olması”ydı.  Bu yaklaşımlarıyla kendilerinin o çürümüş bakış açılarını bir kez daha teşhir ettikleriyse umurlarında bile değildi.

   

  Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’nun dünkü haberine göre şikâyet üzerine hazırlanan uzman raporunda gösteriyle ilgili olarak, “Çocukluğun saflık ve masumiyetine tezat görüntüler içinde sahnede arzı endam eden kızlar, yaşlarına uygun olmayan kıyafet ve makyajlarla dans gösterilerini tamamlamışlar, söz konusu yarışmada yayın yoluyla istismar edilmişlerdir. Yayın kuruluşunun en büyüğü 11 yaşında çocukların ihmal ve istismar edilmesine aracılık ettiği değerlendirilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

   

  Türkiye’nin BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne taraf olduğunun belirtildiği raporda, Avrupa Konseyi Çocukların Cinsel Sömürü ve İstismara Karşı Korunması Sözleşmesi’nin de “Taraflardan her biri, medyayı çocukların cinsel suistimali ve cinsel istismarının tüm yönleri ile ilgili uygun bilgileri sağlamaya teşvik edecektir” maddesi anımsatıldı.

   

  ‘Millet tahrik oluyor’

   

  Raporda, kanala “Yayınlar çocuklara karşı istismar içeremez” ilkesini ihlal ettiği gerekçesiyle, bir önceki ay reklam gelirlerinin yüzde 5’i kadar idari para cezası ve beş gün program durdurma cezasının verilmesi istendi.

   

  Üst kurul toplantısında gündeme gelen rapor, üyeler arasında tartışma yarattı. Kanalın cezalandırılması isteyen AKP’li üyeler, çocukların şortlu görüntüleri için “Millet tahrik oluyor” dedi.

   

  Tartışmalar nedeniyle kanala ceza isteyen raporda, ‘karar yeter sayısı’ çıkmadı. Rapor, bu perşembe günü düzenlenecek üst kurul toplantısında tekrar gündeme gelecek.