• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-02-17
 • Migros, direnen arkadaşlarına destek veren 13 işçiyi daha "ahlak dışı tutum"dan attı

  2009 yılından bu yana Migros’ta örgütlenme faaliyeti yürüten DGD-SEN’e üye oldukları için Ocak ayında işten atılan 13 işçinin Gebze Migros Depo önünde başlattıkları direnişe destek veren 13 işçi daha işten atıldı.  Çay molası sırasında direnişteki arkadaşlarını ziyaret ederek destek verdiklerini göstermek isteyen işçileri Migros, ‘ahlaka aykırı davranış’tan işten attı!

   

  Dün işten atılan işçiler, direnişin 4. günü olan bugün saat 12:00’de depo önündeki direnişe katılarak Migros yönetiminin bu ahlak dışı tutumuna karşı duracaklar.

   

  İnsan haklarına, sendikalaşmaya, eşitliğe saygılı olduğu mavalları okuyan Migros’un böylesine “ahlak dışı bir tutum” sergilenmesi, sermayenin fıtratının görülmesi açısından manidardır.

   

  İşçiler savunma vermeyince polis çağrıldı

   

  Dün arkadaşlarına destek vermek için çay molasında yürüyüş yaparak direniş alanına girmek isteyen işçiler önce özel güvenlik tarafından engellenmek istendi. İşçilerin özel güvenlik müdahalesiyle zorla iş yerine sokulmaya çalışıldığını gören depodaki tüm işçilerin dışarı çıkması üzerine yönetim polisi çağırdı.

   

  ‘Suç işlemedik’

   

  Polisin gelmesinin ardından direnişle dayanışma göstermek isteyen işçilerden savunma isteyen fabrika yönetimini, işçiler,  “Suç işlemedik, siz suç icat ediyorsunuz. Çay molasında normalde dolaştığımız bir alan içerisinde selamlarımızı ve onların yanlarında olduğumuzu iletecektik, o yüzden biz böyle bir savunma tutanağını istemiyoruz” sözleriyle reddetti.

   

  Tepkiyle karşılaşan iş yeri yönetimi bunun üzerine direnişe destek için yürüyen 13 emekçinin daha iş sözleşmesini feshetti.