• Paylaş

  KATEGORİ : AGÎRE JÎYAN

  Eklenme tarihi : 2017-11-21
 • Diyarbakır'da mezar taşlarını değiştiren resmi akıl sadece mücadele sözlerini değil, Kürtçe isimleri de çıkardı

  Zamanın ruhunun şovenist histerinin zehriyle kirletildiği bu yıllarda Kürt halkının tüm tarihsel-toplumsal kazanımlarının gasbedilme çabası en fütursuz biçimlerle karşımıza çıkıyor. Bu, o kazanımlar için yaşanan acıların, harcanan emek ve ödenen bedellerin somut ifadesi olan tüm sembollere, anıtlara dönük de gözü dönmüş bir saldırganlığa bürünüyor. Kürt halkı onlarca yıllık acıları, özlem ve umutlarıyla karanlık bir tarihsizleşme kuyusuna atılmak isteniyor. Bu özlemler için canını verenlerin mezar taşlarına, mezarlarına dönük saldırganlığın sistematik bir devlet politikası haline getirilmesi bundan.

   

  Daha önce özgürlük için savaşırken ölümsüzleşenler için yapılmış pekçok anıta saldırıldı, “İslam” hırkası giymiş zebaniler dinen bile yasak olan bir eşiği o anıtları iş makineleriyle tahrip ederek yıkıp geçti. Bu sistematik çabanın son örneği de daha birkaç ay önce yine aynı saldırganlıkla gündeme gelen Diyarbakır’daki Yenişehir Mezarlığı oldu.

   

  Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nün Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla kayyım tarafından yönetilen Büyükşehir Belediyesi'ne gönderdiği yazı üzerine dün Yeniköy Asri Mezarlığı'ndaki 25 mezarın taşları değiştirilmişti.

   

   

  Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi Sağlık Hizmetleri Daire Başkanlığı Mezarlıklar Müdürlüğü’ne gönderdiği yazıda, “Yeniköy mezarlığında bulunan üzerlerinde PKK’yi simgeleyen, yazı, söz, sözde örgüt flaması-arması ve ‘şehit’ ibaresi bulunan mezar taşların değiştirilmesi” diye buyurmuştu.

   

  Emniyetin talebini işleme alan Mezarlıklar Müdürlüğü ekipleri de Yeniköy Asri Mezarlığı’nda bulunan 25 mezarın taşlarını değiştirmiş; mezarlara belediye tarafından yaptırılan ve üzerinde sadece ölen kişinin adı, doğum ve ölüm tarihi ile “ruhuna Fatiha” yazılı taşlar yerleştirilmişti. Tüm bu yüz kızartıcı suçu da Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerinin ablukası altında gerçekleştirmişlerdi.

   

  Kimlikteki Kürtçe isme de tahammül edemediler!

   

  Bu mezar taşlarından sadece mücadeleyi çağrıştıran ifadelerin çıkarılmadığını, kimlikteki Kürtçe ismin de çıkarıldığını ailelerin tepkisi üzerine öğrenmiş olduk. Sur’un abluka altına alınıp, sokağa çıkma yasağının ilan edildiği günlerin başında polis kurşunuyla katledilen Çekwar Aliş Çubuk’un mezar taşının “Aliş Çubuk” şeklinde değiştirilmesi gibi…

   

  Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre olayın duyulması üzerine oğlunun mezarı başına giden anne Netice Çubuk, mezar taşının değiştirilmesine tepki göstererek, suç duyurusunda bulunacağını söyledi. Anne Çubuk, oğlunun isminin nüfus cüzdanında Çekwar Çubuk olduğunu ancak bunun mezar taşından silindiğini belirtti. Çubuk, korsan bir şekilde değiştirilen mezar taşını tekrar yerine koyacağını kaydetti. 

   

  Öte yandan Diyarbakır Emniyet Müdürlüğüne bağlı TEM Şube’ye ait zırhlı araçlar hala mezarlık etrafında bekletiliyor. Şimdiye kadar 25 mezarın üzerindeki isimlerin değiştirildiği belirtiliyor.