• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2018-01-12
 • MESS'in dünkü görüşmelerde masaya getirdiği gayri ciddi teklife işçiler, "grev dışında yol yok" yanıtı verdiler

  Arabulucu sürecinde de anlaşma sağlanamadıktan sonra işkolunda örgütlü 3 sendikayla yeniden görüşme talebinde bulunan MESS’le Birleşik Metal-İş yönetimi arasında da dün akşam saatlerinde bir görüşme gerçekleştirildi. BMİS’ten önce Türk Metal’le (TM) görüşen MESS patronları 3 yıllık sözleşme dayatmasındaki ısrarlarını sürdürmüş, ücretlerdeyse daha önce getirdikleri 3,2 oranındaki zam teklifini 6,4 oranına çekmişlerdi.

   

  İşçilerle adeta alay edercesine getirilen bu tutuma rağmen TM net bir grev açıklaması yapmaktan ısrarla kaçınmayı sürdürmüştü.

   

  Aynı teklif BMİS’le yapılan görüşmede de masaya getirildi. Görüşme sonrasında BMİS yaptığı açıklamada, “MESS ile anlaşma yok; Teklif ciddiyetsiz, grev kapıda” dedi.

   

  MESS, metal işçilerinin kabul etmeyeceği belli olan, ciddiyetsiz teklifler vermeye devam ediyor. MESS'in bugünkü teklifi göstermektedir ki, MESS metal işçilerinin son aylarda verdiği mücadeleden yeterli mesajı almamış. Oysa, artık grev kapıda

   

  Diye belirten BMİS’in şimdiye kadar girişmediği grev hazırlığı konusunda bundan sonra nasıl bir pratik sergileyeceği merak konusu.

   

  BMİS açıklamasında MESS’in sözleşmenin yürürlülük süresinin 3 yıl olmasını istediğini ve yüzde 6,4 oranında ücret artışı teklif ettiğini kaydetti. MESS'in diğer 6'şar aylarda enflasyon oranında artış önerdiğini ifade eden BMİS, patron sendikası MESS'in sosyal haklarda ise ilk yıl için yüzde 12,80, diğer yıllarda enflasyon oranında zam teklif ettiğini belirtti.

   

  MESS'in dünkü görüşmedeki teklifinin metal işçilerinin verdiği mücadeleyi yükseltmesi anlamına geldiğini ifade eden BMİS, “MESS'in bugün verdiği teklif greve çıkmayı gerektiren tekliftir. Gün greve hazırlık günüdür” diye belirtti.

   

  Kurullar toplanacak

   

  BMİS açıklamanın devamında şunları belirtti:

   

  Metal işçileri, büyük bir kararlılık içinde, çok geç olmadan grev kararları almaya başlayacaktır. MESS, sorunları masada çözmeye yanaşmamakta, metal işçilerini kavgaya davet etmektedir. Dün bu kavgadan kaçmadık, bugün de kaçmayacağız, haklarımız için sonuna kadar mücadele edeceğiz.

   

  Artık grev yapmaktan başka çare kalmamıştır. İşverenler, içinden geçtiğimiz olağanüstü koşullara güvenmesinler. Metal işçileri, fiili ve meşru haklarını her koşul ve şartta kullanacaklardır.

   

  Birleşik Metal-İş, MESS'in yaptığı teklifi değerlendirmek için bugün Genişletilmiş Başkanlar Kurulu’nu topladı. İleriki günlerde de Merkez Toplu Sözleşme Komisyonu’nu toplayarak süreci değerlendireceğini kaydetti.

   

  İşçiler: 'Grev olmadan bu şımarık MESS diz çökmez'

   

  BMİS ortadaki gelişmeye rağmen süreci bürokratik mekanizmalardaki toplantılar silsilesine havale ederken, işçilerse bugün yapılan ve artık rutinleşen Cuma eylemlerinde “grev” ısrarını daha net ifadelerle dillendirdiler. BMİS’in örgütlü olduğu fabrikalarda sabah saatlerinde yürüyüşler yapan işçiler, MESS'in kendileriyle dalga geçtiğini ifade ederek,  grev uyarısında bulundular.

   

  Gebze’de Fontana Kalıp işçileri “MESS dayatmalarına hayır” pankartı eşliğinde yürüyüş gerçekleştirdi. Ayrıca Çimsataş işçileri, Bosal işçileri, Arpek, Kroman, Yücel Boru işçileri de MESS’e grev uyarısında bulundu. 

   

  Mefro işçileri ise “Grev olmadan bu şımarık MESS diz çökmez” dedi.