• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2018-01-19
 • Metal işçileri MESS'e öfkelerini daha yüksek sesle ifade ettikleri "grev"le dile getiriyor

  Türkiye genelinde 3 ayrı sendikada örgütlü olan 140 bin işçiyi ilgilendiren MESS Grup Toplu İş Sözleşmeleri’nde arabulucu sürecinde de anlaşma sağlanamamış, sonrasında MESS’in talebiyle yapılan görüşmede de sonuç değişmemişti.

   

  MESS’in düşük ücret, 3 yıllık sözleşme, esnek çalışmanın çeşitli biçimleri ve mevcut sosyal kazanımların gaspı dayatmalarına tepki gösteren metal işçileri, daha yüksek sesle “grev” demeye devam ediyor.

   

  Birleşik Metal İş’te örgütlü işçiler her hafta yaptıkları Cuma yürüyüşlerini bugün de gerçekleştirdiler. Gebze, Eskişehir, Mersin ve Bilecik’te BMİS’in örgütlü olduğu fabrikalarda yapılan eylemlerde işçiler “Şalter inecek bu iş bitecek!” diye haykırdılar.

   

  Ejot, Prysmian, SCM, Arpek, SİO Otomotiv, BOSAL, Çayırova Boru, Çimsataş, Başöz Enerji, Yücel Boru fabrikalarında yapılan yürüyüşlerde işçiler grev kararlılıklarını ve mücadele ısrarlarını ifade ettiler.

   

  Bu arada BMİS Bilecik ve Mersin’de gerçekleştirdiği basın açıklamalarında grevin 1 Şubat’ta hayata geçirilebileceğini vurgulayarak, “yasakları tanımıyoruz” dedi.

   

  Bugün toplanan BMİS Merkez TİS komisyonu da toplu sözleşme sürecini değerlendirerek, bundan sonra izlenecek yol konusunda bir plan çıkarması bekleniyor.

   

  Alanlarda oldukça ateşli konuşmalar yapan, grev komiteleriyle eğitim çalışmaları başlatan, çeşitli salon etkinlikleriyle grevi yasaklarını teşhir eden ve grevi tarihiyle telaffuz eden BMİS’in bugüne kadar işçinin üretimden gelen gücünü devreye sokmamış olmasıysa ciddi güven sorunu yaratmaya devam ediyor. 

   

  Türk Metal ve birlikte hareket etme anlaşması yaptığı Öz Çelik-İş'inse bir satış için kuluçkaya yattıkları her hallerinden belli oluyor.