• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2017-08-06
 • Erdoğan yeni nesil özlemini bir kez daha yineledi

  Camiden, mescitten, o minberlerden, o mihraptan, o vaaz kürsüsünden terör ve terörist çıkmaz” diyen Erdoğan, bir zamanlar Davutoğlu’nun IŞİD’e dönük olarak söylediği “öfkeli çocuklar” güzellemelerini “millileştirmiş” oldu. O “minberlerden” yetiştirilen IŞİD’li katiller daha dışardan, dünyanın farklı farklı coğrafyalarından örgütlenmişlerdi. Erdoğan şimdi aynı zihniyetle yetiştirilmiş –ki o camilerde nelerin öğretildiğini çok iyi biliyoruz- “milli” “öfkeli çocuklara”, “dindar ve kindar nesle” olan özlemini bu veciz cümlesiyle özetlemiş oldu. “Cihat” için katliamları, tecavüzleri, işkenceleri mubah gören IŞİD’in “milli” olanlarını…

   

  Öldürülenler Kürtler, Aleviler, Ezidiler kısacası kendinden olmayan insanlar olunca bahsettiği mihraplar, minberlerden eğitim alarak çıkan katiller de dolayısıyla hak yolunda koşturan “masum  mücahitler”, “öfkeli gençler” oluyor.

   

  Birçok gerici-militarist-cihadist tarikatın yanısıra, sadece IŞID’ın ya da El Kaide’nin  Türkiye’de örgütlenmek için kullandıkları araçlara bakmak, Erdoğan’ın bahsettiği bu kurumların kimlerin amaçlarına hizmet için faaliyet yürüttüğünü  ortaya koyuyor:

   

  Antep IŞID’ın en faal olduğu yerlerden birisi. Buradan katiller sürüsüne eleman devşirmek için çalışma yapan IŞID’ın yaygın olarak Kur’an kursları düzenlediği ve burada eğitim verdiği biliniyor. Ankara’nın Çubuk ilçesinde örgütlenmek için mescitlerde namazlar örgütlendiği de daha önce defalarca haberlere konu edilmişti. Manisa’da yapılan operasyon sonrası ortaya çıkan bilgilerde bu örgütün, Sultan Cami’sini örgütlenme merkezi olarak kullandığı yer almaktaydı.

   

  El Kaide gibi diğer bir gerici kanlı örgütün dava iddianamesinde bu güruhun ODTÜ’de örgütlenmek için “Mescitler Grubu “ kurduğu ve bu mescitlerde yapılan sohbetlerle örgüte eleman devşirdikleri açığa çıkmıştı. Aynı örgütün Hacıbayram Veli Camii’nde üniversiteden topladıkları gençlerle örgütlenme çalışması yaptıkları da bu bildiğiler arasında.

  Bunlar sadece ufak birkaç örnek.

   

  Terörist” kavramı sınıflara ve aslında bu dolayımla durulan ideolojik yere göre değişir. Her sınıfın ve kendi meşrebine uygun ideolojinin kendinden olmayanı ve kendine karşı olanı “terörist” olarak niteleme gibi bir eğilimi vardır. O nedenle Erdoğan’ın “mescitlerden, minberlerden terörist çıkmaz” lafı kendince doğru bir bakış açısını yansıtmaktadır. Çünkü buralardan beslenen bu gerici güruhlar, Erdoğan’ın sahip olduğu ideolojinin karşısında değil, bizzat içinde ve bizzat oradan beslenerek boy vermiştir. Birlikte halkların katline soyundukları bu canilerle o nedenle kol kola dolaşmakta, devletin tüm  imkanlarını onlara o nedenle seferber etmektedirler.

   

  Erdoğan’ın bahsettiği  bu mescitler, minberler,  tarihte de her zaman gerici birikimlerin kullanıldığı, harekete geçirildiği  yerler olmuştur. Örneğin çok eskiye bile gitmeden Erdoğan’ın asla terörist çıkmaz dediği bu camilerden birinden çıkan yüzlerce insan Sivas’ta bir oteli basmış, ve tarihe “Sivas Katliamı” olarak geçecek, onlarca insanın öldürüldüğü kanlı bir olaya imza atmışlardı.

   

  Gerici örgütlerin ve çetelerin devlet desteğiyle örgütlenme  merkezi haline getirilen bu yerlerden çıkanlar rejime göre terörist olmayabilir, ama halkların gözünde bunlar eli kanlı katillerdir ve tarih önünde onlar gibi sorumluları da hesap vermekten kurutulamayacaktır.