• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2017-09-18
 • Binlerce Meksikalı kadın dün kadın cinayetlerine ve şiddete karşı sokağa çıktı

  Binlerce Meksikalı kadın dün (17 Eylül, Pazar), Puebla şehrinde kaybolduktan haftalar sonra ormanlık bir alanda cansız bedeni bulunan Mara Fernanda Castilla adlı genç öğrencinin öldürülmesini protesto etmek için sokaklara çıktı. Kadına dönük şiddeti protesto eden kadınlar, “Ölüm onarılamaz!”, “Şovenist erkek şiddeti istemiyoruz", "Benim bedenim. Benim kararım. Hayır diyorum!" ve "Evde, okulda ya da işte özgür olmak istiyorum" gibi sloganların olduğu dövizler taşıdı.

   

  Mara Fernanda Castilla adlı genç kadının, Eylül ayının başlarında, telefonundaki uygulamadan taksi çağırdığı, ardından kayıplara karıştığı, Cuma günü de cansız bedenine ulaşıldığı belirtiliyor. Pueblo polisinin taksi şoförünü cinayet şüphesiyle gözaltına aldığı kaydediliyor.

   

  Araştırmalar, Meksika'da 15 yaş ve üstü kadınların 'yüzde 60'tan fazlasının' bir şekilde şiddete maruz kaldığını gösteriyor. Meksika'daki Ulusal İstatistik ve Coğrafya Enstitüsü'nün araştırmasına göre, ülkede her gün beş kadın öldürülüyor.

   

  Meksika'da ya da dünyanın başka bir yerinde emperyalist kapitalizmin kendisiyle birlikte çürüttüğü toplumların en tipik ifadelerinden biri tırmanan kadın düşmanlığı olmaya devam ediyor. Türkiye'de bunu iliklerimizde hissediyoruz zaten...