• Paylaş

  KATEGORİ : DÜNYA

  Eklenme tarihi : 2017-11-22
 • Media Luna altın madeninde 3 haftadır grevde olan 800 işçiden 2’si kurşunlanarak katledildi

  YAŞANACAK DÜNYA 

   

  Meksika’nın Guerrero kentindeki Kanada orjinli uluslararası tekel olan “Torex Gold Resources” şirketine ait Media Luna altın madeninde önceki gün iki grevci işçi katledildi.

   

  Kendilerine “Tonalapa topluluğu polisi” diyen silahlı paramiliter güçler 3 haftadır grevde olan işçilerden ikisini kurşunlayarak katlettiler. Saldırganlar Meksika polisi tarafından kısa süreliğine gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldılar!

   

  Geçtiğimiz günlerde grevci işçilerin bulunduğu alana 300 kadar özel tim polisi sevk edilmişti.

   

  Grevde olan 800 madenci, patronun dayattığı sendika Meksikalı İşçiler Konfederasyonu (CTM)’nu tanımayıp bir başka sendikada, Los Mineros diye bilinen Maden ve Çelik Sendikası’nda örgütlenmek istiyorlar.

   

  Madenciler, Meksika’da sıkça rastlanan bir ‘patron uygulaması’ olarak kendi denetimlerindeki tabela sendikalarının işçilere dayatılmasına karşı çıktıkları için grev yapıyorlar. Grevcilerin diğer talepleri ise, çalışma koşullarının düzeltilmesi ve yıllık ikramiye haklarının verilmesi.

   

  Kanadalı Birleşik Çelik İşçileri Sendikası (USW) grevci işçilere sahip çıkmak adına Kanada hükümetine baskı yapmaya çalışıyor.

   

  Katliam, ABD, Kanada ve Meksika arasındaki NAFTA görüşmelerinin 5. turunun gerçekleştirildiği Mexico City’nin sadece beş saatlik mesafede meydana geldi!

   

  Meksika’daki madenci grevi ve yaşanan işçi katliamı, kıtadaki işçi sınıfının daha etkin nasıl sömürüleceğinin planlandığı NAFTA içerisindeki kirli ilişkilerin adeta dışavurumu oldu.

   

  Nitekim tıpkı Meksika’dakine benzer şekilde Guatemala, Kolombiya gibi ABD’nin “ticaret ortakları” olan ülkelerde sınıfa dönük bu tür saldırılara sık rastlanmaktadır!