• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2018-01-12
 • Öğrencilere dağıtılan "Dini Hikayeler" kitabında yer alan cinsel istismar hikayesi tepki çekti

  Server Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından düzenlenen ‘Kuran ve Sünnet Bütünlüğü’ temalı yarışma Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından onaylanarak, okullara duyuruldu. Derneğin ilkokul, ortaokul ve liseler için düzenlediği ‘Bilgi Kültür Yarışması’nın  ilkokullara yönelik bölümünde ‘Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz - Peygamberimizden Dini Hikâyeler’ adlı kitabın dağıtılması öngörüldü.

   

  Ne var ki, MEB onaylı ve teşvikli bahsi geçen yarışmada ilkokul öğrencilere dağıtılmak istenen kitabın 58 ve 59. Sayfalarında cinsel istismar hikayesi anlatılıyor.

   

  Hikayede; bir adam amca kızını seviyor ancak kadın ona “yüz vermiyor”, sonrasında kadın ve ailesi zor durumda kalıyor, kadın adamdan yardım istemeye geldiğinde adam kadına “kendini ona teslim etmesi” şartıyla altın veriyor, kadın da “kabul etmek zorunda kalıyor”.

   

  Hikayenin bahsettiğimiz iğrenç kısmı şu şekilde: “Amcamın güzel bir kızı vardı. Onu herkesten çok seviyordum. Ona yaklaşmak istedim. Ama bana yüz vermedi. Bir süre sonra kıtlık oldu. Amcamın kızı bana geldi. Açlık ve yoksulluk içinde olduklarını söyledi ve benden yardım istedi. Ona, kendisini bana teslim etmesi karşılığında yüz yirmi altın verdim. Kabul etmek zorunda kaldı. Arzuma kavuşacağım sırada bana: Allah’tan kork! Allah’ın yasakladığı şekilde bana sahip olma, dedi. Ben de bu sözle kendime geldim ve ona yaklaşmadım.”

   

   

  Derneğin yarışma için bilgilendirme yaptığı internet sitesinde yer alan bilgilere ve Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından okullara yapılan duyuruya göre, ilkokul öğrencileri gönüllülük esasına dayalı olarak bu kitaptan sorumlu olacak. Yani, içinde böylesi bir cinsel istismar hikayesi bulunan kitabı okuyup okumamak, 6-10 yaşlarındaki ilkokul öğrencilerinin inisiyatifinde olacak(mış).

   

  Bu olay, çocuk kitaplarının özensiz seçimi konusundaki ilk örnek değil. Bir üvey annenin, oğlunun başını kesip kazanda kaynatmasını anlatan “Kahkaha Gülleri” adlı kitabın internet üzerinde hala satışta olmasının yoğun tepki toplamasının üzerinden henüz bir ay geçti.