• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-11-11
 • GMİS Zonguldak Bölge Temsilcisi Hüseyin Kolçak ile konuştuk

  Zonguldak maden işçileri Torba yasanın 58. maddesinin dün Meclis'te görüşülmesi ve bu görüşme sonucunda üretim yapan işletmelerin özelleştirme kapsamından çıkarılması kararının netleşmesini bekliyorlardı. Bu konuya ilişkin herhangi bir gelişme yaşanmaması üzerine bilgi almak için GMİS Zonguldak Bölge Temsilcisi Hüseyin Kolçak’a ulaştık.

   

  Alınteri: Hüseyin bey, dün Meclis'te Torba yasanın 58. Maddesinin görüşülmesi bekleniyordu. Ancak bu konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı. Sizin konuyla ilgili bilginiz var mı, bizimle paylaşabilir misiniz?

  Hüseyin Kolçak: Meclis görüşmelerinde Torba yasanın daha 58. maddesine geçilemedi. O nedenle önümüzdeki hafta yapılacak olan görüşmelere kaldı.

   

  Alınteri: Mecliste görüşmeler yapılırken HDP’li milletvekilleri sanırım konuyu soru önergesi olarak sunmuşlar ama reddedilmiş. Bu konuda bir bilginiz var mı?

  Hüseyin Kolçak: Madencilerin direnişi hala gündemde olduğu için HDP’den bir milletvekili bir komisyon kurularak madencilerin sorunlarını ve özelleştirmelerin incelenmesini önermiş. Tabii her zaman olduğu gibi AKP’li milletvekilleri tarafından reddedilmiş. Öneri bizim maddeyle ilgili değil.

   

  Alınteri: Madenciler direnişi Perşembe günü kesin görüşülecek denildiği için bıraktılar, madenciler bu görüşmenin sonucunu bekliyorlardı...

  Hüseyin Kolçak: Perşembe günü görüşülmesi bekleniyordu. Mecliste torba yasa görüşülürken 58. maddeye sıra geldiğinde yapılacak değişiklik bizim istediğimiz şekilde düzenleneceğiydi. Ama Perşembe günü kesin görüşülecek diye bir şey söylenmedi. Dolayısıyla bu Perşembe günü torba yasanın 58. maddesine sıra gelmedi.

   

  Bizim istediğimiz şey aslında 58. maddenin tamamen torba yasadan çıkarılmasıydı. Ama güçlü iktidar kabul etmedi. Biz de mevcut çalıştığımız sahalara dokunulmaması için madde üzerinde değişiklik yapılası talebinde bulunduk; direnişin ana teması da buydu. Madenciler direnişe geçince bu değişikliğin yapılacağı sözü sözel olarak verildi. Şimdi önümüzdeki hafta Meclis'e gelmesini bekliyoruz. Muhalefet milletvekilleri ile de iletişim halindeyiz. Ayrıca sendika yönetimi aslında Perşembe sabahı Ankara’ya gidecekti, ancak Çarşamba akşamı meclisten, 'Perşembe günü torba yasasının 58. maddesinin görüşülmesine yoğunluk nedeniyle sıra gelmeyebilir' bilgisi geldiği için Ankara’ya gitme programı ertelendi.

   

  Alınteri: Peki haftaya kesin görüşülecek mi sizce?

  Hüseyin Kolçak: Vallahi önümüzdeki hafta görüşülecek diye bir kesinlik de yok işin açıkçası. Bizi Türkiye Maden-İş Sendikası’ndaki arkadaşlar da aradı. Yönetici olan arkadaşlar aradılar, normalde TKİ yoktu burada, biz TTK adına bu talebi yapmıştık. Şimdi yasadaki değişiklik TTK ve TKİ adına bu değişikliğin yapılacağını ve bu şekilde yazıldığını söylediler. Bu da Meclis'e torba yasanın 58. maddesi geldiğinde bizim istediğimiz gibi çıkacağını gösteriyor.

   

  Alınteri: Siz gerçekten samimi olarak Mecliste torba yasanın 58. maddesinde isteğiniz gibi değişikliğin yapılacağına inanıyor musunuz?

  Hüseyin Kolçak: Hayır, tabii ki çok samimi bulmuyoruz. Mevcut yönetimin emek sınıfına bakışını, yapısını, özelleştirme politikalarını biliyoruz. Bütün bunlara karşı maden işçileri bir tepki koydu ortaya. Madencilerin direniş yapmaları ve bu direnişin devam etmesi kendileri açısında büyük kayıplara yol açacaktı ve bu kayıpları engellemek adına zaman kazanmak için bu değişikliği yapmayı kabul ettiler.

   

  58. madde bir anda ön plana çıktı ama bizim işçi açıklarımız had safhada. Bizim kurumumuzun norm kadro sayısı, Çalışma Bakanlığı'nın 2012 yılında belirlediği, iş güvenliği açısından da en verimli halde üretim yapabilmesi açısından 14.500 denilmiş. En son 2009 yılında yeraltı üretimi ve hazırlık için 3 bin işçi alımı gerçekleşti ve 2009’dan beri ciddi anlamda işçi alımı gerçekleşmedi.

   

  Alınteri: Bu işçi alımları gerçekten kurumlardan mı kaynaklanıyor, yoksa Soma katliamı sonrasında işçilerin yönelimi mi azaldı?

  Hüseyin Kolçak: Zonguldak’ta da Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi binlerce işsizimiz var. Zonguldak eskiden göç alan bir kentti. '90’lara kadar Türkiye’nin her yerinden TTK’nde çalışmak üzere göç alan bir kentimizdi. Maalesef '90’lardan sonra kurum kan kaybetmeye başladı ve göç veren il haline geldi.

   

  Kurum belli bir plan dahilinde küçültmeye gidilip işçi alımı yapılmadığı için kan kaybetmeye başladı. Bu küçültme planı da kapatmaya doğru gitmenin adımlarıydı. Kurumun resmi yöneticileri de dahil bu konudaki sıkıntılarını 'biz bu kapasiteyle hem iş güvenliği hem verimlilik anlamında işçi açığından dolayı sorun yaşıyoruz' diye bütün bakanlıklara yazılı olarak bildirdiler. Bunlar resmi raporlardır. Biz sendika olarak da her türlü başvuruyu yaptığımız halde bir çözüm gösterilmedi. Amaç kurumu kapatmak, bizim en büyük sorunumuz bu. 2011-2012’den beri bu sorunu yaşıyoruz ve dile getiriyoruz. Şimdi 58. madde de kısa maddeyle parçalamalarını önlemiş olduk. Ama kurum istemese de şu an işçi alımı yapılmasını önleyerek bunu yapıyorlar,

   

  Alınteri: Madencilere 21 saat süren direnişleri nedeniyle para cezalar verildi. Bu konuda ne söyleyeceksiniz?

  Hüseyin Kolçak: O konuda görüşmelerimiz devam ediyor. Kurum yöneticileri bu konuyla ilgili bir toplantı yapıyor. Pazartesi günü de sendika yöneticileri ve kurum yöneticileri birlikte bir toplantı yapacak, henüz netleşmiş bir konu değil. Şu an bir iş barışı sağlandı. Direniş sürecinde sadece üretim kaybı yaşandı, onun dışında herhangi bir zarar olmadı. Bu para cezalarının ödetilmeye kalkılmasını, sağlanmış olan iş barışını bozmaya yönelik bir hareket olarak değerlendiriyoruz.

   

  Alınteri: Bu para cezalarının kesilmesinde madenciler direnişe geçtiklerinde sendikacıların yaptıkları açıklamaların rolü olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda ne siz ne düşünüyorsunuz?

  Hüseyin Kolçak: Bu konuda ben herhangi bir yorum yapamayacağım. Genel merkez yöneticilerinin açıklama yapması gerekir.

   

  Alınteri: 58. maddenin görüşülme süreci daha da uzar, oyalama politikası uygulanırsa o zaman tepkiniz ne olacak?

  Hüseyin Kolçak: Süre uzayabilir elbette. Ama eninde sonunda torba yasa Meclis'te görüşülecek ve 58. maddeye de sıra gelecek. Eğer bizim istediğimiz değişiklik yapılmazsa biz de o zaman kitlesel eylemlerimize başlayacağız. Ama TKİ’nin, '58. maddede yapılacak değişiklik bizi de kapsayacak teşekkür ederiz' diye bizi aramaları biraz daha umudumuzu büyütüyor.