• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-11-11
 • Zonguldak'ta direnişçi maden işçileriyle konuştuk

  Zonguldak’ta özelleştirmelere karşı kendilerini madene kapatarak direniş yapan işçilerle Perşembe günü Torba yasanın 58. maddesinin hala görüşülmemesi üzerine konuştuk. 


   

  Alınteri: Merhaba, nasılsınız? Madenlerin özelleştirilmesiyle ilgili 58. madde Perşembe günü mecliste görüşülecek denilmişti. Görüşülüp görüşülmediği hakkında size bir açıklama yapıldı mı?

  Madenci: Henüz bir bilgi gelmedi, görüşülüp görüşülmediğini bilmiyorum.

   

  Alınteri: Direniş nedeniyle size para cezası kesmişler. Bu konuda ne söyleyebilirsiniz?

  Madenci: Direnişten aslında sendikanın haberi vardı. Mecburiyetten zan altına girmemek için bizim üstümüze attı. Kendi başımıza eylem yapmaktan para cezası geldi.

   

  Alınteri: Direnişe siz işçiler olarak mı karar aldınız, yoksa sendikanın bilgisi dahilinde mi yapılan bir eylemdi?

  Madenci: Aslında daha önceden eylem planımız vardı. Günü belirlenmişti. Normalde Çarşamba günü yapacaktık. Ama biz bir gün önce başladık.

   

  Alınteri: Gelen para cezalarını ödeyecek misiniz, sendika bu konuda diyor?

  Madenci: Sendika bize, 'ödemeyeceksiniz' dedi ama daha kesinleşmedi.

   

  Alınteri: Siz direnişteyken madenlerin özelleştirilmesi konusunda ne söylendi de direniş bitirildi?

  Madenci: Bize sabah saat 06:00’da Genel Maden İş Sendikası Genel Başkanı anlaşmanın sağlandığını söyledi. Biz de başkanımıza güvendiğimiz için direnişi sonlandırdık.

   

  Alınteri: Size, “Görüşme yapıldı, anlaşma sağlandı” denildiyse, Perşembe günü saat 15:00’te madenlerle ilgili görüşülecek olan neydi, biliyor musunuz?

  Madenci: Bizimle ilgili olacaktı görüşme. Aslında Perşembe günü görüşüleceğini bildiğimiz için biz eylemi başlatmıştık. İstediğimiz sonucu almak için kararlılığımızı göstermek istedik. Bizim direnişi durdurmamızı sağlayan şey ise aslında anlaşmanın sağlandığı ve Torba yasadan çıkarıldığı, mecliste bile görüşülmeyeceği bilgisisiydi. Bize, Zonguldak’ta Üzülmez, Karadon, Gilik, Armutcuk müesseseleri var. Buralar üretime devam eden madenler, üretime devam eden madenler özelleştirilmeyecek, kapanan madenler var. Nereler mesela, Çaydamar, Gülaver buralar üretim yapmıyor özele verilecek olan madenler bunlar. Bize gelen haber bu şekildeydi. Bu nedenle direnişi sonlandırdık.

   

  Alınteri: Meclis görüşmelerinde size söylenen ve sizin de beklediniz sonuç çıkmazsa ne yapmayı düşünüyorsunuz?

  Madenci: Ne yapacağımızı zamanı geldiğinde düşüneceğiz. Biz asıl olarak gelecek nesil madenciler için özelleştirmeye karşı mücadele ediyoruz. Bizim birçoğumuzun neredeyse emekliliği de geldi. Birkaç sene sonra artık yeni genç madenciler çalışacak buralarda. Biz devlete bağlı çalışmayı da biliyoruz, özelde çalışmanın ne demek olduğunu da biliyoruz. Size bir örnek vereyim; mesela bizim çalıştığımız ocaklarda çam ağacı kullanılır, neden, çünkü çam ağacı devrilirken ses verir. Ses verdiği için de kazalar oldukça az olur, canını kurtarma şansın daha yüksektir. Kaçak ocaklarda ise Kiraz ve meşe ağacından direk yapanlar var. Kiraz ve meşe ağacı ses vermez, ocaklarda göçük olduğunda meşe ve kiraz ağacı kullanıldıysa ölüm de, yaralanma da çok olur. Birebir yaşadım bunları.

   

  Üstelik göçük olan ocak, eğer göçükte ölen varsa hemen onunmuş gibi gösterilir. Neden? Nasıl olsa kaçak, sorumlusu belli değil, ölenin olsun bitsin, bu kadar basit işte!

   

  O nedenle bizden sonra çalışacak olanları düşünerek mücadele ediyoruz.  Bu mücadelemizde de özellikle Zonguldak ve Bartın gibi madencilerin çoğunlukta oldu halkın bizi desteklemeleri ve sahiplenmeleri de gerekiyor.