• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-11-06
 • Ocaklara kapanarak özelleştirme saldırısını protesto eden işçilerin sayısı 3 bine ulaştı

  Maden işçilerinin kendilerini ocaklara kapatarak gerçekleştirdikleri özelleştirme karşıtı direniş, katılımın büyümesiyle devam ediyor. En son açıklama yapan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, sayının 3 bine çıktığını tahmin ettiklerini belirtti.  

   

  İşçilerin kendilerini madene kapatma eylemini “maalesef” olarak tanımlayan ve sendikacıların klasik “aranıza fitnecileri almayın” retoriğiyle onları uyardıklarını söyleyen Mutlu’nun açıklaması, işçilerin özelleştirme saldırısı karşısındaki öfkesini, böyle bir eylem için günlerdir tartıştıklarını ve iradenin bu tartışmalardan süzülerek çıktığını gösteriyor.

   

   

  Türkiye Taş Kömürü Kurumu’nun (TTK) sorumluluğundaki ocakların parça parça satışa sunulmasının önünü açacak torba yasa tasarısının 58. maddesine karşı gerçekleşen direniş, gece vardiyasındaki işçilerin sabah ocaklardan çıkmamasıyla başladı. Kozlu, Kandilli, Üzülmez, Armutlu, Amasra ve Gelik’teki ocaklarda sabah vardiyasına gelen işçiler bir süre ocakların başında bekledikten sonra bazı yerlerde kendilerini ocağa kilitleyen arkadaşlarına katıldılar. Dışarda kalan işçiler ise GMİS binasında nöbete katılarak direnişe desteklerini ifade ettiler.

   

  İşçilerin direniş için hazırlıklı olduğu, ailelerinin refleks tutumla TTK’nın Gelik’teki işletmesine ve diğer ocaklara giderek işçilerin yanında olduklarını belirtmesiyle ya da depoladıkları gıdayla da anlaşılıyor.

   

  Kendilerini ocaklara kilitleyen işçilerle birlikte olan GMİS Kozlu Şube Başkanı Hüseyin Kolçak, Elmas 67’de telefonla katıldığı canlı yayında, “Bu işin buraya gelmesinin nedeni maden işçileri değildir. Kimse maden işçisini suçlayamaz” dedi.

   

  Madencilerin moralinin yüksek olduğunu belirten Kolçak, işçilerin siyasi bir görüş ayrılığında olmadıklarını belirterek “Hepimiz sadece ekmek görüşündeyiz” ifadelerini kullandı.

   

  Kendilerini ocaklara kapatan işçilerin morallerinin oldukça yüksek olduğu sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlardan da anlaşılıyor. O görüntülerde sık sık slogan atan işçiler, özelleştirme saldırısına karşı kararlılıkla mücadele edeceklerinin altını çiziyor.

   

  Öte yandan Tayyip Erdoğan’ın damadı ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Zetes-Hatta Yerli Kömüre Dönüşüm Protokolü imza töreninde yaptığı konuşmada işçileri “eylemciye bakacağız, söyleme bakacağız, arkasındaki iradeye bakacağız, bir de önümüze bakacağız. Hiç mesai kaybetme lüksümüz yok” diyerek işçileri tehdit etti, saldırganlıktaki kararlılıklarını bir kez daha vurguladı.