• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-11-08
 • Maden işçileri yarın Meclis'te yapılacak görüşmeleri bekliyor, söz verildiği gibi olmazsa 'direnişe devam' diyor

  3 bin işçinin kendilerini ocaklara kapatması sonrasında Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK) tarafından işletilen ocakların parça parça satılmasının önünü açacak torba yasa tasarısının 58. maddesinde geri adım atılacağı sözü verilmişti.

   

  İşçi direnişi sonrasında Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’la Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS)  Başkanı Ahmet Demirci; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı yetkilileriyle görüşmüş, işçilerin direnişinin de basıncıyla tasarının ‘‘TTK ile Türkiye Kömür İşletmeleri, uhdelerinde bulunan maden ruhsat sahalarını işletmeye, işlettirmeye, bunları bölerek yeni ruhsat talep etmeye ve bu ruhsatları ihale etmeye yetkilidir” denilen 58. maddesine ‘TTK’ya bağlı madenler hariç’ ibaresinin ekleneceği sözü verilmişti.

   

  Sendika başkanlarının bu haberi iletmesiyle Kozlu, Kandilli, Üzülmez, Armutlu, Amasra ve Gelik’teki ocaklarda çalışan 3 bin maden işçisi direnişlerini sonlandırarak yer üstüne çıkmışlardı.

   

  İşçiler güvenmiyor

   

  Görüştüğümüz işçiler yazılı bir taahhüde dayanmayan bu “söz vermeye” çok da güvenmediklerini belirtiyorlar. Yarın (Perşembe) Meclis Genel Kurulu’nda yapılacak görüşmeyi beklediklerini, eğer söz verildiği gibi bir düzenleme yapılmazsa direnişlerini yeniden başlatacaklarını söylüyorlar.

   

  TTK’ya bağlı pek çok işletme tıpkı Soma’da olduğu gibi rödovans yöntemiyle fiilen özelleştirilmişti. Şimdi 4 binden fazla işçinin çalıştığı, fakat yılardır yeni işçi alınmadığı gibi tek bir çivinin çakılmadığı elde kalan son kırıntıların da özelleştirilmesini asla kabul etmeyeceklerini belirten bir işçi, tebrik etmemizi şaşkınlıkla karşılayarak, “Direnişi özelleştirme konusunda geri adım artırarak bitirdiniz. Yani bu bir kazanım değil mi?” sorumuza şu yanıtı verdi:

   

  Ne kazanımı, ne bitirmesi… Bize sadece perşembe günü madenlerin özelleştirme kapsamından çıkarılması için teklif vereceklerini, görüşeceklerini söylediler. Biz de sadece direnişe ara verdik. Eğer özelleştirme kapsamından çıkarılmazsa kaldığımız yerden daha güçlü ve kararlı devam edeceğiz. Bunu madenden çıkma kararını alırken onlara da söyledik.

   

  Ekmeğimizi kimseye vermeyeceğiz. Perşembe günü Meclis’te yapılacak görüşmeyi bekliyoruz. Kara elmas çıkararak her an ölümle burun çalışıp çocuklarımızın nafakasını kazanmaya ve geleceğini kurmaya çalışıyoruz. Madenler perşembe günü ya özelleştirme kapsamından çıkar ya da direnişe kaldığımız yerden devam ederiz.

   

  Binlerce maden işçisinin gözü kulağı yarın saat 15.00’te Meclis’te yapılacak görüşmelerde…