• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-09-12
 • 43 gündür grevde olan Tekno Macaferri işçilerİ ile jandarma arasında ikinci kez gerginlik yaşandı

  Fabrikadan malzemelerin dışarı çıkmaması için yolu kapatan işçiler, jandarma tarafından uzaklaştırıldı. Aracın çıkmasına engel olmak isteyen bir işçi yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

   

  Düzce 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren ve çelik tel üretimi yapan Tekno Macaferri de iş yerinde topu iş sözleşmesi sonrası patronun yeterli zammı vermediğini iddia eden Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçiler grev başlattı. Düzcenin Sesi'nde yer alan habere göre, 43 gündür devam eden grevde işçiler ile Düzce İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı asayiş birimleri arasında daha önce de gerginlik yaşandı ve işçiler gözaltına alındı.

   

   

  JANDARMANIN ÇAĞRISINA DİRENİŞLE YANIT

   

  Bu kez işçiler patronun grev kırıcılığı yaptığını ifade ederek,  fabrikada üretilen ürünlerin dışarı çıkmasını engellemek için fabrika önünde oturma eylemi yaptılar. Düzce İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler işçilerin yolu açmasını istediler. İşçiler jandarmanın çağrısına direnişle karşılık verdi. Bunun üzerine jandarma ekipleri zor kullanarak işçileri fabrika önünden kaldırmaya başladılar. Jandarmanın müdahalesi sırasında muhafaza altındayken kurtulan bir işçi, hareket eden kamyonun önüne koşarken düşerek yaralandı. Yaralı işçi 112 Acil Servis ekiplerinin müdahalesinin ardından Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

   

  JANDARMA GREV KIRICILARI KORUDU

   

  Birleşik Metal-İş Düzce İl Temsilcisi Talat Çelik açıklama yaparak, “Burada 43 gündür yasal bir grev var. Yasal grevin nasıl yürütüleceği, grevde nelerin yapılıp yapılmayacağı kanunla sabittir. Daha önce bir kez grev kırıcılığı denendi. Kolluk eli. Biz suç duyurusu yaptık. Eğer patron grevde çıkarması gereken ürün varsa bunun tespitini iş mahkemesine yaptırıp ancak iş mahkemesi kararı ile çıkarılacağını söyledik. Bugün aynı girişim oldu. Bugün o girişimden farklı olarak jandarma gözaltına yapmak yerine, kanuni grev gözcüleri var. Grev gözcüleri aracı durdurup çıkan malda suç olup olmadığına bakmak zorunda. Biz suç olduğunu tespit ettik. Jandarmaya ihbarda bulunduk. Jandarma geldi patronun yapmış olduğu suçu ortadan kaldıracağına yasa dışı bizi zorbalıkla kenara çekerek aracın çıkmasını sağladı. Eğer bizim yaptığımız suçsa savcılığı arar, savcılık gözaltı kararı verir. İsterse tutuklamaya sevk eder ve istediğini yapar. İnsanların hayvan gibi sağa sola itmek ne demek? Bu kollukla patronun işbirliği, başka bir açıklaması yok. Bizim yaptığımız suçsa bu ülkede savcı var. Savcı talimat verir gözaltı yapar çıkar mahkemeye hesabımızı veririz. Ama bizim yaptığımız suç değilken patronla bir olup kenara çekerek aracın çıkmasını sağlamaktır suç olan” dedi.