• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-10-09
 • "Bu, sermayenin işçi düşmanlığına ve sendikal çürümeye karşı mücadeledir..."

  Kırklareli Cam’ da işçi kıyımı 2 Ekim' de başladı. İşçilerin işten çıkarılması, sadece fırın kapatmadan kaynaklı değil; aynı zamanda Kristal İş yönetiminin fırsatları kendi isteği doğrultusunda kullanıp dikensiz gül bahçesi yaratmak amacının sonucuydu.


  Fakat bu sefer işten haksız atılmalara sessiz kalmadık. Lüleburgaz şubesine giderek şube yönetimiyle görüştük. Hatta şubeyi terk etmedik. Gece yarılarına kadar toplantılar gerçekleştirdik. Bu arada yerel basın, milletvekilleri, parti yöneticileri, TSK'lara ulaşarak buradaki gerçekleri anlattık. Ayrıca şube önüne çadır kurarak işe geri alınıncaya kadar mücadele edeceğimizi kamuoyuna ilan ettik. 

   


  Şube’ye şunu söyledik: “Trakya bölgesinde bizi çeşitli bölümlerde istihdam edecek kapasite var. Daha bir yıl ya da üç beş ay önce başlayan işçiler çalışırken, 5-10-15-20 senelik kalifiye, usta işçilerin işten çıkarılması sadece fırının kapatılmasıyla ilgili değil. Geçici olarak sözleşmeli çalışanların sözleşmeleri bir ay sonra sona eriyor. Yeniden sözleşmeli işçi alınacağına bizleri buralarda istihdam edebilirler. Biz bunu istiyoruz."

   

  Bunu neden Şube’ye söylüyoruz? Genel merkeze iletsinler diye. Ayrıca bu sorun bizim istediğimiz şekilde çözülene kadar Şube'de olacağız dedik. Yaptığımız toplantılarda Şube’yi yanımızda görmek istediğimizi, bu haksızlığa karşı fabrika içinde bir dizi eylem örgütlemek gerektiğini tartışıp fabrikayı terketmeme kararı aldırdık. Ancak Şube başkanı, birlikte almış olduğumuz karara uymayarak eylem kırıcılığı yaptı. 


  Biz Kristal-İş yönetiminin yaptığı yanlıştan dönmesini istiyoruz. Dönmesi için de mücadelemize devam edeceğiz. 
   

  Lüleburgaz' da müthiş bir kamuoyu ve destek oluşturduk. Sesimizi sokaklara meydanlara taşıyacağız. Bu sadece cam sektöründeki sermayenin işçi düşmanlığına karşı değil aynı zamanda sendikacılığın gelmiş olduğu noktaya, çürümüşlüğe karşı da bir mücadeledir. 


  Ailelerimizi direnişe katarak alan mitingine hazırlanıyoruz. Şu bir haftadır bir çok sendika, milletvekili, TSK, dernek, parti temsilcileri, esnaf , iş arkadaşlarımız, emekli cam işçileri desteğe gelerek sahiplendiklerini ifade etiler. Lüleburgaz halkını bize destek olmaya çağırıyoruz. Lüleburgaz'a, 'cama can verenleri yalnız bırakmayın' diyoruz. 

   

  Cam işçilerinin eşleri de direnişe gecen işçilerin yanında bugün Lüleburgaz meydanında yapılacak direniş mitingi için yoğun ve dirençli bir şekilde hazırlandılar. Dövizlerini, pankartlarını, sloganlarını kendi elleriyle hazırladılar. Sokak sokak dolaşarak mitinge çağrı el ilanlarını, broşürlerini dağıtarak tüm Lüleburgaz halkının desteğini istediler.
   

  Cam işçisi, Lüleburgaz halkını ve tüm emek dostlarını direniş mitingine çağırıyor.