• Paylaş

  KATEGORİ : GENÇLİK

  Eklenme tarihi : 2017-10-12
 • "Mlli İzleme Sınavı"nın ilk etabı 15 pilot ilde 5. sınıftaki öğrencilere Aralık ayında uygulanacak

  Liseye girebilmek için ne yapmak gerekiyor?

   

  Aze Hazan Hezdar

   

  ÖSYM ve devlet; 14-15 yaşlarında, ilk gençlik çağlarını yaşayan çocukların ve endişeli ebeveynlerinin yakasından bir türlü düşmüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “TEOG’u kaldırın” emri üzerine, LGS, OKS, SBS, TEOG gibi keyfi olarak sürekli isimleri değiştirilen ve içerikleri gitgide boşaltılan seçme-eleme sınavlarından sonra şimdi bir de MİS denilen bir sistem üzerinde çalışılıyor. Peki nedir bu ismi dahi komik Milli İzleme Sınavı?

   

  Bu sınavın ilk etabı ilk kez bu sene 15 pilot ilde 5. sınıfta okuyan öğrencilere Aralık ayında uygulanacak. Ölçme Değerlendirme Uygulamalarını İzleme, Araştırma ve Geliştirme Projesi kapsamında; sınavda Türkçe, Matematik ve Fen Bilgisi bölümlerinde açık uçlu sorular da yer alacak. Konular Türkçe'de ‘Çocuk Dünyası’, ‘Milli Mücadele ve Atatürk’, ‘Erdemler’, ‘Bilim ve Teknoloji’; Matematikte ‘Doğal Sayılar’, ‘Doğal Sayılarda İşlemler’, ‘Kesirler’ ve ‘Kesilerde İşlemler’; Fen Bilgisinde ise ‘Dünya, Güneş ve Ay’, ‘Canlılar Dünyası’ ve ‘Kuvvetin Ölçülmesi ve Sürtünme’ olacak. En az ismi kadar komik bir diğer husus da SBS veya OKS zamanında öğrencilere “Termodinamiğin üç kanunu” seviyesinde sorular sorulurken, şimdi bu seviyenin “Beş basamaklı sayılarda dört işlem”e kadar indirilmiş olması…

   

  Sınava girecek çocukların, her soruyu doğru cevaplayabilmek için çok çaba sarf edeceği bir gerçek fakat “Bu sistem torpilin önüne geçebilecek mi?” “Yine parası olan aileler çocuklarını özel okulllara gönderip ortalamalarını yükseltecekler mi?” “Bu sınav, gençlerin sınav stresi yüzünden kendilerine geri dönülmez zararlar vermelerini engellleyebilecek mi?” gibi sorulara hala bir cevap bulunamıyor.