• Paylaş

  KATEGORİ : AGÎRE JÎYAN

  Eklenme tarihi : 2017-09-04
 • Amed’in Lice ilçesine bağlı Mişref köyü, gece yarısı askeri helikopterler ile taranarak köye giriş çıkışlar kapatıldı

  Amed’in Lice ilçesine bağlı Mişref (Bağlan) köyü, gece yarısı askeri helikopterler ile taranarak köye giriş çıkışlar kapatıldı. Askeri hareketliliğin devam ettiği Bağlan Köyünde ‘’sokağa çıkma yasağı’’ ilan edildi. Köylülerin sosyal medyada yardım çağrısı yaparak destek istediği belirtilirken, köyün taranması sonucu 3 köylünün de yaralandığı ifade edildi. Yaralılar uzun süre Valiliğin ambulans geçişine izin vermemesi üzerine köy meydanında bekletildi.

   

  Fazla kan kaybeden yaralılar olayın gündemleşmesinin ardından ancak bir saat sonra hastaneye kaldırıldı. Durumu ağır olan yaralılardan Münir Serin’in hastaneye getirilirken kalbinin durduğu ancak kalp masajına cevap verdiği öğrenildi. Bu sırada ikinci yaralı Celal Yıldırım’ın ise ambulans ile köy girişinden alındığı ve babasının gözaltına alındığı kaydedildi. Üçüncü yaralının durumu hakkında net bilgi edinilemezken, Lice Devlet Hastanesine götürüldüğü öğrenildi.

   

  Hemen akabinde köy halkının evlerini tek tek basan askerlerin köylülere işkence yaptığı ve GBT kontrolü gerçekleştirdiği aktarıldı. Valilik tüm bu yaşananları yalanlayarak "ölü" ve "yaralılar"ın olmadığını iddia ederken, bazı yurttaşlar yaralı sayısının fazla olduğunu ve artacağını vurguladı. 

   

  Köye giden yollar asker ve korucular tarafından tutulurken, köye bayram ziyaretine gidenlerin köyden çıkışına izin verilmediği belirtti