• Paylaş

  KATEGORİ : DÜNYA

  Eklenme tarihi : 2017-05-15
 • Irkçı faşist AfD 16 milletvekiliyle meclise girdi

  YAŞANACAK DÜNYA

   

  Sosyal demokrak partinin (SPD) yıllardır kalesi eyaletlerden biri olan NRW’de genel olarak sağın ve ırkçı faşist Almanya için Alternatif Parti’nin (AfD) ilk defa katıldığı seçimlerde yüzde 7.4 oranında oy alarak 16 milletvekili ile meclise girmesi seçmen kitlesindeki sağa ve ırkçılığa tehlikeli bir kayışın göstergesi.

   

  Geçen haftalarda yapılan Saarland ve Schleswig-Holstein eyaletlerini de yine Almanya başbakanı Angela Merkel’in partisi CDU kazanmıştı. Kuzey Ren Vestfalya seçimlerini de CDU’nun kazanmış olması Eylül’de yapılacak olan genel seçimleri Merkel’in kazanma ihtimalini güçlendiriyor. Sosyal Demokrat Parti Martin Schulz ile yeni bir çıkış yapacağı imajı yaratmak istemişti fakat eyalet seçimleri bu havayı boşa çıkarmış gibi görünüyor.

   

  Eyaletin iktidarda olan koalisyon partisi Sosyal Demokrat Parti yüzde 31.2 oy aldı. Bir önceki seçimlere oranla yüzde 7.9 oranında oy kaybetti. Aynı şekilde Yeşiller Partisi’nin bir önceki seçimlerde yüzde 11.3 olan oy oranı yüzde 6.4’e düştü. SPD’nin kalesi olan eyalette ciddi oy kaybı nedeniyle eyalet başbakanı Hannelore Kraft parti yönetiminden istifa etti.

   

  Sol Parti (Die Linke) yüzde 4.9 oy alarak eyalet meclisine giremedi. Sürpriz olan ise sağ liberal parti olan Hür Demokratlar Partisi’nin (FDP) oy oranını arttırması oldu. Hür Demokratlar yüzde 12.6 ile eyalette tarihlerinin en yüksek oyunu aldılar.

   

  Bu seçim sonuçlarına göre Hristiyan Demokratlar Birliği (CDU) ile Hür Demokratlar (FDP) koalisyonundan söz edilmeye başlandı bile.

   

  Türkiye kökenli parlamenterler


  Federal Parlamantoda CDU’dan Cemile Giousouf, Yeşillerden Cem Özdemir, Ekin Deligöz, Özcan Mutlu, SPD’den Metin Hakverdi, Cansel Kızıltepe, Mahmut Özdemir, Aydan Özoğuz, Gülistan Yüksel, Sol Parti’den Sevim Dağdelen, Azize Tank olmak üzere 11 Türkiye kökenli milletvekili bulunuyor. 9 eyalet meclisinde ise yakaşık 40 Türkiye kökenli üye görev yapıyor.