• Paylaş

  KATEGORİ : AGÎRE JÎYAN

  Eklenme tarihi : 2017-12-04
 • Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nce kurulan ‘Sesli Kütüphane', belediyeye atanan kayyum tarafından kapatıldı

  2014 yılında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından Sosyal Hizmetler Dairesi Engelliler Destek Birimi bünyesinde kurulan ‘Sesli Kütüphane’, belediyeye atanan kayyum tarafından kapatıldı. Birimde çalışanların işine son verildi. Ayrıca internet sitesindeki kayıtlara erişim de engellendi.

   

  Başta engelli çocuklar olmak üzere ihtiyaç duyan bütün çocukların anadillerinde yazılmış kaynaklara ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla kurulan sesli kütüphanede Kürtçe’nin Kurmancî, Dimilkî ve Soranî lehçelerinde kitaplar bulunuyordu.

   

  Kayyum atandıktan sonra işine son verilen Sesli Kütüphane sorumlusu Mustafa DemirMezopotamya Ajansı’na konuştu. Projenin hazırlanış sürecini anlatan Demir, kaynak araştırma kısmında profesyonel pedagoglardan yardım alındığını ve kitapların daha anlaşılır olması için Diyarbakır Şehir Tiyatrosu'nun oyuncuları, Zarokistan öğretmenleri ve Kürt edebiyatı ile ilgilenen isimlerden yardım aldıklarını belirtti. Kolay erişim sağlanabilmesi için ise sesli kütüphanenin belediyenin web sayfasına açılan ‘Sesli Kütüphane’ bölümüne taşındığını söyledi.

   

  Projeye başlarken dünyadaki örnekleri incelemelerinin ardından sesli kütüphanenin sadece engelli bireyler için değil anadilinde eğitim ihtiyacı duyan bütün çocuklar için gerekli olduğunun farkına vardıklarını söyleyen Demir, projeyi bu çerçevede geliştirdiklerini aktardı.

   

  “Sesli kütüphane de kültürel soykırımdan nasibini aldı”

   

  Demir, açıklamasının devamında "Kayyumlar atandıktan sonra sosyal ve kültürel alanda hizmet veren bütün kurumlar kapatıldı, çalışanları ya görevlerinden alındı ya da ilgisiz birimlere gönderildi. Sesli kütüphane de bu kültürel soykırımdan nasibini aldı. Büyük emekler sonucu engelli-engelsiz çocuklara sunduğumuz internet arşivimiz eşime kapatıldı." dedi.

   

  Demir, sesli kütüphaneye ilişkin elinde bulunan kayıtları tekrardan düzenleyip çocuklara geri kazandırmak amacıyla hazırlıklar yaptığını söyledi.