• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-10-05
 • DİSK Yönetim Kurulu İstanbul/Güneşli'deki Telekom binası önünde oturma eylemi yapan Kod-A işçilerini ziyaret etti

  DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikası’nda örgütlendikleri için baskıya, sürgüne ve işçi kıyımına maruz kalan Kod-A Bilişim işçilerinin 3 Ekim’de Güneşli'deki Türk Telekom binası önünde başlattıkları oturma eylemi, bugün DİSK Yönetim Kurulu’nun ziyaretiyle buluştu. Kod-A işçilerini aynı zamanda Türk-İş’e bağlı Petrol-İş ve TÜMTİS üyeleri de ziyaret etti.

   

  Sürgün ve tehditlere izin vermeyeceğiz!” pankartının ve çeşitli dövizlerin taşındığı ziyaretteki açıklamada, Sosyal-İş Başkanı ve DİSK Genel Başkanı yaptıkları konuşmalarda Başbakan Binali Yıldırım’ın "Sendikalaşmadan korkmayın" sözlerini hatırlatarak, kendisine "Buraya gelin korkusuz işçileri görün" çağrısında bulundular.

   

  Sendika yöneticileri, Kod-A direnişini ziyaret ettikten sonra TÜMTİS’te örgütlendikleri için işten atılan DHL işçilerinin yakınlardaki direniş alanlarına geçtiler.

   

   

  Kod-A Bilişim'deki sendika düşmanlığı

   

  Şirketlere dijital arşiv sağlayan Kod-A Bilişim işçileri DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikası’nda örgütlenerek çoğunluğu sağladılar. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın da durumu onaylamasından sonra Kod-A patronu sendika düşmanı faaliyetlere girişti. Önce sendikayı karalayan patron tarafı, daha sonra da sendikal örgütlülüğün altını boşaltmak için işçileri tehditlerle istifaya zorladı. Bu yöntem de başarılı olmayınca bu sefer de sürgün ve başka yıldırma biçimleri devreye girdi.

   

  Patronun bu sendika düşmanı keyfi tutumuna karşı İstanbul ve İzmir’deki işyerleri önünde çeşitli uyarı eylemleri gerçekleşti. Fakat Kod-A patronu, bu eylemlere sendikal örgütlülüğü tanıdığını belirten bir yanıt vermek yerine işçi kıyımına gitmeyi tercih etti.

   

  Kod-A patronunun bu tutumuna karşı işçiler 3 Ekim’de Kod-A işçilerinin de çalıştığı, İstanbul/Güneşli'deki Türk Telekom binası önünde oturma eylemi başlattılar. Talepleri karşılanana kadar eyleme devam edeceklerini vurgulayan sendika üyesi Kod-A işçileri, patronu bir kez daha yasal bir hak olan sendikal örgütlenme hakkına saygı göstermeye davet ettiler.