• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-10-05
 • Kırklareli Şişecam'dan 100 işçi atıldı, sendikaya öfkeli işçiler kıyıma karşı eylem kararı almasını istiyor

  Şişecam’a bağlı Paşabahçe Kırklareli Cam Fabrikası’nda “fırın kapatma” gerekçesiyle yapılacağı önden açıklanan kıyım, ilk olarak 100’ü aşkın işçinin işine son verilmesiyle başladı. İşten atılan işçiler arasında 20-25 yıllık fırın ustalarının da bulunduğu kıyıma, işçilerin fazla rapor alması ya da kapasite daraltma nedeniyle fırın kapatılması gerekçe gösterildi.

   

  Kıyıma tepki gösteren işçiler, direnişçi kimliğiyle bilinen ancak son yıllarda giderek bürokratik yozlaşma bataklığına saplanarak, kendisine muhalif işçileri patronla kafa kafaya vererek ayıklama politikası izleyen Kristal-iş Sendikası’nın bu kıyım listesinin hazırlanmasında doğrudan rolü olduğunu düşünüyorlar.

   

  Keza işten atılan işçilerin ezici çoğunluğunun yıllardır cam işkolunda yaşanan tüm direnişlerde öncülük yapmış ya da sendikaya muhalif bir tutum içinde olan işçilerden oluşması da bu değerlendirmeyi doğruluyor. Nitekim daha önce yansıyan haberlerde de işçiler, sendika yönetiminin patron tarafından hazırlanan listeye müdahale ettiği ve kendi akrabalarının-eş-dostlarının olduğu o listeyi değiştirterek, muhaliflerden oluşan bu listenin hazırlanmasını sağladığını kaydetmişlerdi.

   

  “Fazla rapor” aldıkları iddia edilerek kıyıma uğrayan işçilerin tam tersine işini en iyi şekilde yapan işçiler oldukları, bu gerekçenin aslı-astarının olmadığı vurgulanmıştı.

   

  İşçiler şubede sabahladı

   

  Öte yandan işten çıkarılan bir grup işçinin dün Kristal-İş Lüleburgaz Şubesi’ne gittiği ve sendika yönetimiyle tartıştıkları öğrenildi.

   

  Sendika binasında sabahlayan işçilerin sendika yönetiminden atılan işçilerin geri alınması için eylem kararı alınmasını istedikleri öğrenildi. İşçilerin ısrarı üzerine kendilerinin belirlediği temsilcilerin de katıldığı bir toplantı yapılmak zorunda kalındı. İşçilerin dayatmasıyla yapılan toplantı devam ediyor.