• Paylaş

  KATEGORİ : ÇEVRE-KENT

  Eklenme tarihi : 2017-08-03
 • Kırklareli’nde patlatmalı kalker ocağının kapasitesinin arttırılması için on binlerce ağaç katledilecek

  Tarımsal alanların giderek azaldığı, doğanın ve toplumsal yaşamın ardı ardına açılan maden ocaklarıyla ciddi risklerle karşı karşıya olduğu Trakya, bu sefer de Kırklareli’de atlatmalı kalker ocağının kapasitesinin arttırılması için 74 bin 916 ağacın kesilmesinin planlanmasıyla karşı karşıya.

   

  BirGün’de yer alan habere göre, orman vasfı taşıyan ve aynı zamanda içilebilir yeraltı su kaynaklarıyla zengin olan Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Soğucak köyüne 2.200 metre mesafede bulunan patlamalı kalker ocağının kapasitesinin artırılması için 74 bin 916 ağaç kesilecek. Projenin hayata geçirilmesi durumunda sadece Soğucak köyünün değil, tüm Trakya’nın olumsuz yönde etkileneceği belirtiliyor.

   

  Birçok ilçe ve köyde aynı tehdit

   

  Trakya’da birçok ilçe ve köy birbiri ardına açılan maden ocaklarının tehdidi altında. Türkiye’nin en önemli tarımsal ve hayvancılık bölgelerinden biri olan bölge son yıllarda adeta maden ocağı istilasına uğramış durumda.

   

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED olumlu raporu verdi

   

  Şimdi de Kırklareli Soğucak köyüne 2.200 metre mesafede bulunan tesisin yetkilileri kapasite artışı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurdu. Ancak kapasite artışı yapılması istenen yer çevre düzeni planlarında “orman alanı”, “yeraltı suyu besleme alanı” ve “tarımsal niteliği sınırlı alanlar” kategorisinde geçiyor. Buna rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED Raporu İnceleme Komisyonu kapasite artışı için “olumlu” görüş bildirdi. Proje hayata geçerse 74 bin 916 ağacın kesilmesi planlanırken, içilebilir su kaynakları ise yok olma tehdidi ile karşı karşıya kalacak.

   

  Bölge halkı ve çevre örgütleri tepkili.

   

  Araziler yok olur

   

  Trakya Platformu Yürütme Kurulu üyesi ve Kırklareli Kent Konseyi Çevre Komisyonu Başkanı Göksal Çidem, çevre düzeni planlarında Soğucak köyünün “yeraltı suyu besleme alanı” , “orman alanı”, “tarım niteliği sınırlı alanlar” olarak sınıflandırıldığına dikkat çekerek, proje ile bu özelliklerin yok olacağının altını çizdi. ÇED Raporu’nda da bunun açıkça görülebileceğine dikkat çeken Çidem, “Proje alanı içerisinde 74.916 ağacın bulunduğu ifade ediliyor. Bu, 74. 916 ağacın kesilmesi demek” dedi.