• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-10-14
 • Şişecam yönetiminin işen attığı işçilere Eskişehir'deki fabrikayı teklif etmesini işçiler kabul etmediler

  Şişecam yönetimi “daralma” ve “verimsizlik” gerekçeleriyle Kırklareli’ndeki fabrikasının D fırınını kapatınca işten attığı 90 işçiye Eskişehir’deki fabrikaya nakil önerisinde bulundu. Toplumsal bir meşruiyet de kazanarak gündemleşen direnişleri karşısında kısmi bir geri adımı ifade eden bu öneriyi kendi aralarında değerlendiren işçiler, Trakya bölgesindeki fabrikalar dışında bir seçenek kabul etmediklerini belirttiler.

   

  Çünkü onlar sorunun “daralma” ya da “verimsizlik” olmadığını; tersine Şişecam’ın Eskişehir’deki fabrikaya 240 milyon liralık yatırımla yeni bir fırın açacağını biliyorlar. Şişecam yönetimi için sorunun esasında üretimin sömürünün derinleştirilmesi temelinde yeniden örgütlenmesi olduğunu, Kırklareli’de kapatılan fırının da aslında bu yeni planlamalar içinde ele alındığını düşünüyorlar.

   

  Şişecam yönetiminin bahanelerle işten attığı işçilerin listesinin hazırlanmasında doğrudan müdahil olan ve “eş-dost-akraba” koruyuculuğu yapıp, onların atılmamasını sağlayarak kendi muhaliflerini listeye koyduran Kristal-İş Sendikası yönetimiyle de görüşen işçiler, “sonuna kadar direneceklerini” belirttiler.

   

  Direniş karşısında kısmi bir geri adım atmış gibi görünen ancak işçilere lütfedercesine gösterdiği Eskişehir adresinde bile “Paşabahçe Eskişehir Fabrikası’ndaki kadro ihtiyaçları dikkate alınarak ve uygunluğu ölçüsünde değerlendirilecektir “ koşulunu koyan Şişecam yönetiminin web sitesine de koyup, sonra geri çektiği o açıklamada şunlar ifade ediliyordu:

   

  Fabrikamız D Fırının kapanması dolayısıyla gerçekleşen toplu işçi çıkışı sürecinde iş sözleşmesi feshedilen ve halen izninin kullanmakta olan personelimizden Paşabahçe Eskişehir Fabrikası’na nakil için 17.10.2017 salı günü mesai bitimine kadar İnsan Kaynakları Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvuranların talepleri, Paşabahçe Eskişehir Fabrikası’ndaki kadro ihtiyaçları dikkate alınarak ve uygunluğu ölçüsünde değerlendirilecektir.

   

  Günlerdir direniş yapan ve sendikanın Lüleburgaz şubesini terk etmeyen işçilerle görüşmeye; onları karalayacak-hedefe çakacak gerekçelerle yanaşmayan sendika yönetimi de nihayetinde dün o görüşmeyi gerçekleştirdi. Görüşmeden sonra yazılı açıklama yapan Kristal-İş Genel Merkez Yönetim Kurulu şunları belirtti:

   

  Üyelerimizle birlikte, daha önceden gerçekleştiremediğimiz toplantı Kristal-İş Sendikası Genel Merkez toplantı salonunda yapıldı. Toplantıda geçmişe dönük karşılıklı kırgınlıkların bir kenara bırakılarak birlikte mücadelenin önemine vurgu yapıldı. Üyelerimizin talepleri ve beklentileri dinlendi. Çözüm yolları ve bundan sonra izlenebilecek yol haritası tartışıldı. Bugün atılan adımla artık daha sağlıklı ve çözüm odaklı hareket edileceğine, birlikte başarıya ulaşacağımıza olan inancımız tamdır.

   

  Görüşmeyle ilgili konuşan işçiler ise önceki gün işçiler adına 10 kişiyle birlikte Kristal-İş Genel Merkezine gittiklerini ve taleplerini genel merkez yöneticilerine de aktardıklarını ifade ettiler.

   

  İşçilerin sözcüsü Aydın Şahin’in Evrensel’e Genel Merkez yöneticileri ile yapılan görüşmeyi şöyle aktardı:

   

  Sendika yöneticileri ile yaptığımız görüşmede Trakya’daki fabrikalarda çalışmakta ısrarcı olduğumuzu ve bu mücadeleyi sonuna kadar devam ettireceğimizi ilettik. Geçmiş kırgınlıklarımızın üzerine sünger çektiğimizi, Kristal-İş Genel Merkez yöneticilerini de yanımızda görmek istediğimizi söyledik. Merkez yöneticileri de en kısa zamanda genişletilmiş yönetim kurulu toplantısı yapıp taleplerimizi değerlendireceklerini, gerekli kararları alıp bu doğrultuda işverenle görüşeceklerini söylediler.

   

  Toplumsal bir meşruiyet kazanan direnişin sadece Şişecam yönetimini değil bu kıyımda doğrudan rolü olan ve adeta şirket yönetimi gibi davranan sendika yönetimini de zorladığı açık. İşten atılan işçilerin birliklerini koruyarak şimdiye kadarki kararlı tutumlarını sürdürmeleri durumunda kazanacakları da bir o kadar açık.