• Paylaş

  KATEGORİ : ÇEVRE-KENT

  Eklenme tarihi : 2017-03-15
 • Kilyos sahilini kaplayan molozların 3. Havalimanı inşaat sahasından geldiği öğrenildi

  İstanbul 3. Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu, Cerattepe Altın Madeni, Akkuyu Nükleer Santrali, Karabiga Termik Santrali, Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali, İstanbul Maltepe Dolgu Projesi, Hüseyin Avni Paşa Korusu, Tekirdağ Safaalan taş ocakları, Kuzey Marmara Otoyolu yeni kesim ihalesi, Kral Yolu tahribi ve başka yağma ve talan projelerinin yürütücüsü Cengiz Holding ve birlikte iş yaptığı diğer talancılar şimdi de o talanın atıklarını boşalttığı Kilyos halk plajıyla gündemde.

   

  İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki en önemli halk plajlarından biri olan Kilyos sahili geçen hafta başında kapılar, su boruları, moloz dolu çuvallardan oluşan devasa bir atık yığınıyla adeta kapatılmıştı. Bu atığın kim tarafından oraya yığıldığı bilinmiyordu, herhangi bir resmi açıklama da yapılmamıştı. Cumhuriyet’ten Pınar Keleş yaptığı haberde adresin 3. Havalimanı inşaatı olduğunu ortaya koydu.

   

   

  Sarıyer Belediyesi, ekiplerinin 2 bin poşet ve 10 kamyon atık topladığı ve hala moloz toplamaya devam ettiği Kilyos sahilinden İBB kıyı temizlik ekipleri de 1.450 poşet yaklaşık 10 bin 150 kilogram atık topladığını açıkladı.

   

  Keleş’in haberinde Kilyos’ta sahile vuran molozların, İGA yatırımcılarının oluşturduğu ve aralarında milletin anasına ettiği küfürle hafızalara kazınan Mehmet Cengiz’in de bulunduğu, Mapa, Limak, Kolin, Kalyon Ortak Girişim Grubu (OGG) tarafından yapılan İstanbul 3. Havalimanı inşaatı nedeniyle yıkılan eski maden ocaklarının içindeki hafriyattan kaynaklandığı ortaya çıktı.

   

  1999 Marmara depreminde İstanbul’da yıkılan binaların hafriyatları şu anda 3. Havalimanı inşaatının sürdüğü Karadeniz kıyısındaki Tayakadın ile Akpınar köyleri arasında kapatılan kömür ocaklarının bulunduğu alana dökülmüştü.

   

  ‘99 depreminde yıkılan evlerin molozları

   

  İnşaat alanına kimselerin giremediği 3. Havalimanı inşaatı hızla yürürken kapatılan kömür ocaklarına dökülen molozlar kamyonlara yüklenerek günlerce denize döküldü. 24 saat mesai yapan kamyonlar, 4 ay boyunca, 99 depreminde yıkılan binalara ait molozları denize attı.

   

  Şubat ayında onlarca hafriyat kamyonunun günlerce, Arnavutköy İstiklal Mahallesi Milli Egemenlik Caddesi’ni kullanarak moloz ve hafriyat döküm sahasına gitmesi mahalleliyi isyan ettirmişti.

   

   

  Boğazköy İlköğretim Okulu’nun da bulunduğu caddede çocuklarının her dakika arka arkaya geçen hafriyat kamyonlarının altında ezilme tehlikesi içinde bulunduğunu belirten aileler şikayetçi olmuştu. 17 Şubat 2017 Cuma günü DHA, hafriyat kamyonlarına karşı ailelerin bu isyanının haberini geçmişti. Ancak molozların nereye döküldüğü hakkında bir bilgi yoktu.

   

  Denizin yanında Belgrad ormanına dökülen molozlar da geçen hafta İstanbul Büyükşehir Meclisi’nde gündeme getirilmişti.