• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2017-06-15
 • 13:56 Akköprü'de rabia işareti yapan bir grup provokatörle kavga çıktı

  13:46

  Akköprü'de rabia işareti yapan bir grubun sözlü sataşmasına kitlenin karşılık vermesiyle arbede çıktı. Polis kitle ile provokasyon yapan gurubu ayırmaya çalıştı. Olay sırasında gözaltına alınanlar olduğu ifade ediliyor

   

   

  11:57

  Sayısı giderek artan kitle "Hırsız, katil Erdoğan!" sloganlarıyla Opera civarından Gar istikametine yöneldi. Tüm güzergah polis ablukası altında, yollar Ankara Belediyesi araçlarıyla kapatılmış durumda. Yürüyüşün bugün Ankara Hipodrum'da bitirileceği, yarın devam edileceği belirtiliyor. 

   

   

  11:30

  Binlerce insan hep bir ağızdan sloganlar atarak Sıhhiye'ye doğru yürüyor. 

   

   

  11:23

  Kemal Kılıçdaroğlu parka geldi. Yaptığı açıklamada "yürüyüşümüz adalet sağlanıncaya kadar sürecek dedi. "Umuyorum vicdanları sağır olanlar bizim sözümüze kulak verirler. Adalet için yürüyüşü başlatıyorum. İstanbul'a kadar yürüyeceğim, bizim yürüyüşümüz adalet gelinceye kadar devam edecek" diye belirten Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından sonra kitle "Faşizme karşı omuz omuza!" sloganlarıyla Sıhhiye'ye doğru yürümeye başladı. 

   

   

  ***

   

  MİT TIR’ları davasından yargılanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nu 25 yıl hapis cezasıyla tutuklanması topluma şok üstüne şok yaşatarak zora dayalı bir hegemonya kurmaya çalışan rejimin yeni bir saldırı dalgası başlattığının işareti. Bu saldırı başkanlık sistemi denilen führer tipi faşizmin kılıcını burjuva muhalefete doğru sallamaya başladığının da göstergesi.

   

  CHP’ye verilmiş bu mesajı, genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Adalet için Maltepe Cezaevi’ne yürüyeceğim” kararıyla karşıladı. HDP milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasına “Anayasa’ya aykırı ama evet diyeceğiz” gibi sosyal şoven tutumla karşılayan, HDP’li milletvekilleri tutuklandıklarında tek bir anlamlı tepki göstermeyen Kılıçdaroğlu’nun bu kararının 25 gün sürecek bir İstanbul yürüyüşü şeklinde pratiğe geçirileceği belirtiliyor.

   

   

  CHP’nin sicilinden ya da geniş katılımı baştan ketleyen bir biçimle gerçekleştirilmesinden de bağımsız olarak başlayan yürüyüş, mevcut saldırılar karşısında toplumsal bir hareketin ateşlenmesine vesile olabilir mi zaman gösterecek. Anlamlı olanın, böyle bir hareketin ve toplumsal özgüvenin oluşmasını teşvik edecek bir tutumun alınması olduğuysa açık. Saldırıları püskürtecek esas nokta da budur. CHP'nin böyle bir iddiası, her şeyden önce de "devletin bekası" kodlarıyla hareket ettiği için hedefi olmadığı ortada. Zaten belirlenen biçim de içerik de bunu anlatıyor. Fakat buna rağmen bu mecraya seyirci kalmanın da bu koşullarda doğru bir tutum olmayacağı aşikar. 

   

   

  Saat 11:00’de Güvenpark’tan başlayacak yürüyüş öncesinde park “bomba taraması” gerekçesiyle polis bariyerleriyle çevrelendi. İddia edilen arama bittikten sonra da herkes ince aramadan geçirilerek parka alındı. Bu arada Kızılay metrosu ve kent merkezindeki hemen bütün yollar ulaşıma kapatılırken, Gökçek’in belediye araçlarını bazı güzergâhlarda konumlandırdığı görüldü. Kızılay çevresi TOMA-akrep ve çevik yığınağıyla ablukaya alınmış durumda. 

   

  Ankara Valiliği yaptığı açıklamada yürüyüşe ‘makul sayıda’ katılıma izin verileceğini duyurdu. Açıklamada, “Yapılacak etkinlikte kamu düzeninin, kamu güvenliğinin, trafik düzeninin ve toplantıya katılanların güvenliğinin sağlanması esastır.

   

  Bu amaçla, alınacak güvenlik tedbirlerine etkinliği düzenleyen ve katılanların uyması zorunludur. Korteje makul sayıda kişi katılabilecek. Yürüyüş güzergahında bulunan yerleşim yerlerinde miting ve benzeri etkinlikler yapılmayacaktır” denildi.

   

   

  Kapatılan yollar

   

  Ankara Valiği’nden kapatılacak yollara ilişkin diğer açıklama ise şöyle:

   

  Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu tarafından, 15 Haziran 2017 tarihinde saat 11.00’de Güvenpark’ta toplanarak İstanbul Maltepe’ye kadar devam edeceği açıklanan yürüyüş nedeniyle, Saat 09.30 itibariyle Kolej Kavşağı-Anadolu Meydanı (Tandoğan) arası, Atatürk Bulvarı Meşrutiyet Caddesi kesişimi-Ulus kavşağı arası, Saat 11.00 itibariyle, Erbakan Meydanı-Baruthane Kavşağı arası, Ulus Meydanı-Baruthane Kavşağı arası, Demokrasi Meydanı (Tren Garı Kavşağı)-Baruthane Kavşağı arasında kalan cadde ve sokaklar trafiğe kapatılacaktır.

   

  Ayrıca, saat 08.00 itibariyle etkinlik sona erene kadar 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanındaki tüm Metro durakları kapatılacak olup seferler bir önceki ya da bir sonraki duraktan sağlanacaktır. Vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için trafiğe kapanacak yollar ile metro ulaşım durumunu dikkate almalarının faydalı olacağı değerlendirilmektedir.