• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2017-05-14
 • İnşaat İşçileri Sendikası destek açlık grevine başlıyor

  OHAL kapsamında bir gece yarısı çıkartılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile işlerinden atılan, öğrencilerinden ve okul sıralarından uzaklaştırılan, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça şahsında KHK terörüne karşı direnenler için bir günlük destek açlık grevine başlıyoruz.

   

  KHK terörüne karşı, Türkiye’nin dört bir yanında emekçiler haksız yere işten atılmalara karşı aylardır direniyor. 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından yürürlülüğe sokulan OHAL kapsamında, darbeci klikle ilişkilendiği iddiasıyla onbinlerce kamu çalışanı işinden edildi. Fakat, bugün gelinen nokta itibariyle hem KHK terörü ile hem de OHAL kapsamında ivme kazanan tüm saldırganlığın, asıl hedefinin toplumsal muhalefet dinamiklerinin tümü olduğu aşikardır. Bu saldırganlık ancak, işçi sınıfının tüm bölüklerinin topyekün mücadelesi ile püskürtülebilir. Bu yüzden bu azgınlığa karşı çıkan tüm direnişler hatta en ufak bir ses dahi sahiplenilerek büyütülmeli.

   

  Nuriye Gülmen ve Semih Özakça bu teröre karşı aylardır seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Onlarca defa polis saldırısına maruz kalarak, gözaltına alındılar. Bugün geldikleri aşamada, 187 gündür sürdürdükleri direnişlerini açlık grevine evrilttiler; bugün itibariyle açlık grevlerinin 67. günündeler. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın başlatmış olduğu açlık grevi artık kritik aşamadadır.

   

  Bizler inşaat işçileri olarak, KHK terörüne karşı direnen tüm emekçilerin sesini çığlığa dönüştürmek istiyoruz. Onbinlerce emekçiyi açlığa mahkum edenlere karşı, şantiyelerden ses yaratmak istiyoruz. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlığını şantiyelere taşımak istiyoruz.

   

   

  Bu nedenle Barış Akademisyenleri’nin Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın sesini taşımak için başlattığı destek açlık grevi nöbetini devralıyoruz. Salı günü (16.05.2017) İnşaat İşçileri Sendikası olarak Khalkedon Meydanı’nda açlık grevlerinin 67. gününe giren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça şahsında direnen tüm kamu emekçisi arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu belirtmek için bir günlük destek açlık grevinde olacağız.

   

  Sendikamızın üyesi tüm işçi arkadaşlarımızı, dostlarımızı ve kamu emekçisi işçi arkadaşlarımızın sesini çığlığa dönüştürmek isteyen herkesi Kadıköy Khalkedon Meydanı’ndaki destek açlık grevi nöbetine davet ediyoruz.

   

  İNŞAAT-İŞÇİLERİ SENDİKASI