• Paylaş

  KATEGORİ : Yok

  Eklenme tarihi : 2017-11-18
 • Adelet Bakanlığı, gardiyanlar ve askerler tarafından darp edilen tutsakların kendini duvara vurarak yaraladıklarını açıkladı

  OHAL’le birlikte özel bir hedef haline getirilen ve artan hak gasplarıyla tecridin ve baskının iyice yoğunlaştığı cezaevlerinden sürekli işkence haberleri geliyor. Açılan soruşturmalar ise hiçbir kötü muamele olmadığını belirten ya da tutsakların kendi kendine zarar verdiğini söyleyen yalan ve iftira dolu açıklamalarla geçiştiriliyor.

   

  Geçtiğimiz aylarda Bandırma Cezaevi’nde açlık grevi yaptıkları için disiplin cezası alan 5 tutsak, gardiyanlar ve askerler tarafından darp edilmişti. Mahkemeye götürülmek üzere cezaevinden çıkarılan tutsaklar, gardiyanlar tarafından oluşturulan koridora alınarak  coplarla, yumruklarla dövülmüş, işkence daha sonra askerler tarafından sürdürülmüştü. Yapılan işkenceler doktor raporuyla da belgelenmiş ve suç duyurusunda bulunulmuştu.

   

  Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından bu darp olayı ile ilgili bir açıklama yapıldı. Açıklamada “Hükümlü ve tutukluların üst aramasına direndiği, hükümlü Mahmut Demirel’in kendini duvara vurduğu, sağlık memuru çağrıldığı ve kendisini duvara vuran hükümlüye gerekli müdahale yapıldı” denildi.

   

  Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanlığı’na gönderdiği yazıda, cezaevi personellerinin sorumluluk bilinci içerisinde hareket ettiklerini söyleyerek hiçbir hükümlüye ayrımcılık, kötü muamele ve keyfi bir uygulamanın söz konusu olmadığını belirtti. Açıklamada tutuklu ve hükümlülerin üst aramasına direndiği, kendilerine ve etrafa zarar vermemeleri için müdahale edildiği belirtilirken, tutsak Mahmut Demirel’in kendisini duvara vurduğu ve bu yüzden yaralandığı belirtiliyor