• Paylaş

  KATEGORİ : AGÎRE JÎYAN

  Eklenme tarihi : 2017-09-03
 • Aynı kayyum, kentin ana caddesini de trafiğe kapattı

  Özalp'ta kayyum olarak atanmasının ardından evinin etrafına adeta çin seddi ören kayyum Ferhat Vardar, evine yakın bir mesafede bulunan camilerden gece saatlerinde sela okunmasını yasakladı. Adliye ve Kaymakamlık binasının bulunduğu caddeyi tamamen trafiğe kapatan kayyum, buna itiraz eden esnafa 'Kepenk kapattığınız günlere sayın' yanıtını verdi.

   

  İslam dinine göre ölen kişi sela okunmadan toprağa verilemiyor. Sela yasağı ile birlikte akşam saatlerinde ölen kişinin cenazesi sabah 07.00'a kadar bekletilmek zorunda.

   

  Özalp'ta 1 Eylül akşamı yaşamını yitiren bir kişinin yakınlarının Müftülüğe yaptığı sela başvurusu 'Kaymakam yasakladı, gece okuyamıyoruz' denilerek reddedildi.

   

  Konuyla ilgili görüştüğümüz DBP'li Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanı Cahit Bozbay, uygulamanın akılla mantıkla izah edilemeyeceğini söyledi. Kayyumun belediyede Kayyum, Kaymakamlıkta Kaymakam, Valilikte Vali olduğunu ancak sokakta bir karşılığının olmadığını kaydeden Bozbay, Özalp'ta Kaymakamın bu yetkilerinden birini kullanarak sela okunmasını yasakladığını söyledi. Türkiye' de din işlerinin Kurana göre değil, iktidarın politikalarına göre şekillendiğini belirten Bozbay, "Özalp'ta mülki idare amiri sözlü olarak böyle bir karar almış. Burada mağdur olan halk oluyor. Sela okunmadan ölü toprağa verilemiyor. Bizde ölü bekletilmez. Gelenekler böyle ve buna denk düşmeyen kararlar almak sorunlar doğurur" dedi.

   

  İlçe halkı ise kaymakam konağı ve cami arasında yakın bir mesafenin bulunduğunu ve muhtemelen kayyumun bu nedenle böyle bir karar aldığını vurguladı.

   

  ANF