• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2017-09-12
 • İçerik yönüyle zayıflığına rağmen katılımcı sayısının düşmemiş olması olumluydu

   "...17'den 17'ye..." üst başlığı ile bu yıl 12.si düzenlenen Karaburun Bilim Kongresi, 6-10 Eylül tarihleri arasında Karaburun'da gerçekleşti. 
   

  100'ün üzerinde katılımcı 20 civarındaki oturumda yer aldı. Kongre'de Vegan Hareketi'nden Ekim Devrimi'nin 100. yılı ve Kapitalin 150. yılına kadar pek çok konu ele alındı.   Geçtiğimiz yıl kongre sırasında çıkarılan bir KHK ile bir oturuma katılan akademisyenlerin hemen hepsi akademiden ihraç edilmişti. Aradan geçen süre içinde başta Barış İmzacıları olmak üzere pek çok akademisyen ya KHK ile ihraç edildi ya da açığa alındı.   Son bir yılda kesintisiz devam eden akademik saldırı sürecinin izleri bu yıl kendisini Kongre'de de hissettirdi. En başka Kongre Düzenleme Kurulu'nun üyelerinin bir kısmı ya ihraç edilmiş ya da açığa alınmış durumda.   Önceki yıllarda yılın hemen başında ilan edilen kongre çağrısı bu yıl ancak Haziran başında yapılabildi. Çağrının geç yayınlanması, kongreye yapılan başvuru sayısını da oldukça düşürdü. Öyle ki, Ekim Devrimi'nin 100.yılına atıfla yapılan "...17'den 17'ye..." başlığına uygun tebliğ sayısının bir elin parmağını geçmediği, Bilimsel Program açıklandığında kendisini gösterdi. 

   

  İçerik olarak bilgi düzeyinde katkı sağlayan akademik çalışmalar olmakla birlikte genel olarak sunumlar bildik tartışmaların ötesine geçemedi. Bu elbette tek başına akademisyenlerin üzerine yüklenecek bir problem değil. Bu durum, öncelikle Türkiye'deki sol hareketin bilinen tartışmaların ötesine geçemediğinin bir yansıması olarak düşünülebilir. Ancak buna rağmen bir çekim merkezi olarak Karaburun Bilim Kongresi'nde akademinin solun ihtiyaç duyduğu tartışmaları ateşleyici  girişimlerde bulunamaması önemli bir eksiklik olarak kendisini göstermektedir. 

   


  Oturumları da kapsayacak şekilde kendisini gösteren içerik zayıflığı (teorik/akademik düzey düşüklüğü) katılımın yüksek olmasıyla dengelendi. Hem bilimsel programın önceki yıllara göre görece zayıflığına hem de kongre takviminin uzun tatil içeren kurban bayramının hemen arkasına denk gelmesine rağmen genel katılım geçen yılın katılımcı sayısına yakın bir sayıyı -yaklaşık 500-600 kişi- buldu. 

   


  Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen katılımcı sayısının dramatik biçimde düşmemesi, Kongre'nin bu yıl öne çıkan yönünü oluşturdu. 

   

  "Tarihte Son Sözü Direnenler Söyler" başlığıyla düzenlenen kapanış oturumunun ardından Kongre, önümüzdeki yıl yeniden buluşma dilekleriyle sonlandırıldı.