• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2018-01-10
 • Gazi ve Maltepe'deki önemli bölgeler 'kamu güvenliği' gerekçesiyle polise tahsis edildi

  Çıkarılan KHK’lar, yapılan kimi yönetmelik düzenlemeleri rejim krizinin derinliğinin altını çiziyor adeta. Burjuva iktidar bloğu bu krizin ancak bir iç savaş nizamına göre yönetilebileceğini düşünüyor, görüyor ve artık bunu sakınmaksızın da ilan ediyor. 696 sayılı KHK’yla sivil faşistlere-paramiliter güçlere verilen öldürme özgürlüğü bunun en tipik ifadesiydi.

   

  Darbe heyulasıyla kamyonlara bile iç savaş nizamı

   

  Hemen ardından kara yolu taşımacılığı yönetmeliğinde yapılan değişiklikle özellikle "millî güvenliği ve kamu düzenini ilgilendiren konularda" özel kamyon ve otobüslerin ‘kamu hizmetine’ çağrılabileceği belirtildi. Eski yönetmelikte göç, afet ve acil durumlar ile toplumsal ihtiyaçların karşılanması gibi hallerde uygulanan konulara şimdi 'millî güvenliği ve kamu düzenini ilgilendiren hususlar' vurgusu eklendi.  Ayrıca NATO harekatları ve tatbikatlarında da aynı uygulama yapılabilecek. Buna göre Ulaştırma Bakanlığı, güzergah belirlemek suretiyle yetki belgesi olan araç sahipleriyle ‘kamu hizmeti yükümlülüğü sözleşmesi' yapabilecek.

   

  Alevi mahalleleri hedefte

   

  Bugün de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Sultangazi ve Maltepe gibi Alevi emekçilerin, antifaşist dinamiğin güçlü olduğu bölgelerde özel imar düzenlemelerine gittiğini öğrendik.

   

  Buna göre “Devletin güvenlik ve emniyetiyle ilgili olması, kamu menfaati ve yararı içermesi” gerekçeleriyle bu ilçelerde “en hassas bölgeler” olarak belirlenen alanlarda imar planı değişikliğine gidildi.

   

  Hürriyet’ten Fatma Aksu’nun haberine göre, 15 mahalleden oluşan Sultangazi’deki planlama alanı, Gazi Mahallesi sınırları içinde ve mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne olup, Şehir Parkı olarak kullanılan 18 bin metrelik alanı kapsıyor.

   

  Diğeri ise Anadolu Yakası’nda, Maltepe Atatürk Mahallesi’nde bulunan 4 bin 500 metrekarelik ormanlık alan olup, ‘Saha Tesellüm Tutanağı” ile Emniyet Genel Müdürlüğü’ne teslim edildi.

   

  Sihirli kelime: Kamu güvenliği


  Raporda, söz konusu plan değişikliğinin temel gerekçesi olarak, “İstanbul ilinde kamu güvenliğinin sağlanması ve sosyal donatı ihtiyacı” gösterildi. Emniyet hizmetlerinin yürütülebilmesi amacıyla söz konusu alanlarda plan değişikliği önerilip, bu alanların “Emniyet hizmetlerinin yürütülebilmesi amacıyla”, “Resmi Kurum Alanı” ilan edildiği belirtildi.

   

  Söz konusu alanlarla ilgili plan değişiklikleri, 9 Ocak 2018 tarihinden itibaren bir ay süre ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından askıya çıkarıldı.

   

  Ardı ardına gelen bu düzenlemelerin ya da yapılan değişikliklerin iç savaş hazırlığı dışında bir anlamı olmadığı ortada. Rejim hem kendi içinden ama hem de işçi ve emekçilerin toplumsal direniş dinamiklerinden korktukça daha fazla saldırı dışında bir şey düşünemiyor. Geleceğin onun kafasındaki tasavvuru oldukça karanlık… Onun bu karanlıkta boğulmasıysa işçi ve emekçilerin elinde.