• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-01-08
 • Kamu çalışanları beşer yıllık "kontrolleri" geçemezlerse işten atılacak

  Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre hükümet “reform” adı altında mevcut durumda çeşitli statülerde çalışan 3 milyon 291 bin 846 kamu personelinin iş güvencesini kaldırmaya hazırlanıyor. Yapılması planlanan düzenlemelere göre 657’yle belli bir iş güvencesine sahip olan kamu çalışanlarının beşer yıllık aralarla “kendilerini geliştirip geliştirmediklerine” bakılacak. Bu 5’er yıllık değerlendirmelerde başarısız olursa işine son verilecek. Tefiler de bu 5’er yıllık “esnek” ve keyfi “yoklamalara” göre yapılacak. Bu düzenleme yapılırsa mevcut durumda emekliliğe kadar iş güvencesine sahip olan kamu emekçileri güvencesizliğe mahkum edilecek.

   

  Emekçilerin “kendilerini geliştirip geliştirmediklerine” yazılı bir sınavla mı yoksa artık adet haline gelen ve kadrolaşmayı hedefleyen “sözlü mülakatla” mı karar verileceğiyse henüz belli değil.

   

  Öte yandan daha önce de yansıdığı gibi kamu emekçilerinin ücretleri de, kıyımı ve sömürüyü keyfileştirme yöntemi olan “performans ölçümüyle” belirlenecek. Mevcut halde kamuda çeşitli statüler sözkonusu. Sözü edilen “reformlar” yapıldığında bu statülerin de yeniden düzenlenmesi bekleniyor. 

   

  Kıdem tazminatının gaspında son adımlar

   

  Haberde hükümetin 2017’nin ilk 6 ayında kamu çalışanlarıyla ilgili düzenlemenin yansıra kıdem tazminatının fona devri ve mevcut halde 30 gün üzerinden yapılan hesaplamanın daha az çalışma gününe göre yapılması üzerinde de çalıştığı belirtiliyor.

   

  Bunun için önümüzdeki günlerde işçi ve patron sendikalarıyla görüşmeler yapılacağı, konunun Üçlü Danışma Kurulu’nda ele alınacağı kaydediliyor. Kamu çalışanlarıyla ilgili düzenleme için de memur konfederasyonlarıyla görüşüleceği vurgulanıyor.

   

  Her iki konuda da sendikalar arasında görüş ayrılıkları olduğunun bilindiği düzenlemlerle ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun, geçen günlerde yaptığı açıklamalara gönderme yapılıyor. Müezzinoğlu o açıklamasında görüş ayrılıklarını tamamen sıfırlamanın olanaklı olmadığına dikkat çekmişti.

   

  Taşerona kadro gerçeğe dönüşmeyecek

   

  Hükümet, seçim öncesinde kamudaki 720 bin taşeron işçiye kadro sözü vermişti. Ancak 720 bin taşeron işçisi de kadro için kamu personel sisteminde yapılacak değişikliği bekleyecek. İşçilerin kadro düzenlemesi kamu personel sisteminde yapılacak değişiklikle birlikte ele alınacak. Taşeron işçilerin “özel sözleşmeli personel” statüsüne geçirilmesi öngörülmüştü. Yeni sistem oluşturulurken yeni kadro da sisteme dahil edilecek.