• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2017-10-14
 • 'KGT’, kaçırdığı öğrenciyi aradı: Sana verdiğimiz süre doldu

  Kendilerini ‘Kamu Güvenlik Timi’ olarak tanıtan kişilerce kaçırılan ve darp edildikten sonra Ankara’dan çıkması için birkaç gün süre verilen Deniz Bahçeci 2 gün sonra aranarak, ‘Sana verdiğimiz süre doldu’ denildi. İHD, ‘KGT, devlet içinde yeni bir gizli örgütlenme mi araştırılması’ lazım dedi

   

  Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi (DTCF) öğrencisi, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SDGF) Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Üyesi Deniz Bahçeci, 10 Ekim gecesi kendilerini “Kamu Güvenlik Timi” olarak tanıtan kişilerce kaçırılmış, darp edilmiş ve tecavüzle tehdit edilmişti. Bahçeci’ye Ankara’dan çıkması için de birkaç gün mühlet verilmişti.

   

  ‘Saat 24:00 civarı aradılar…’

   

  Bahçeci, kendisine yönelik tehditlerin devam ettiğini aktardı. Bahçeci, kendisini kaçıran kişilerden birinin 12 Ekim gecesi saat 24.00 sıralarında telefonla arayarak, “Sana verdiğimiz süre doldu” şeklinde Ankara’dan çıkması için tehdit edildiğini söyledi. Bahçeci, kaçırıldıktan iki gün sonra İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’ne başvurmuş, ardından da savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

   

  İHD: JİTEM tarzı yeni oluşum mu?

   

  Konuya ilişkin Mezopotamya Ajansı’ndan Selman Güleryüz’ün görüştüğü İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Kamu Güvenlik Timi (KGT) ismi ile ilgili daha önce kendilerine herhangi bir başvurunun gelmediğini söyledi ve “KGT nedir? Araştırılması lazım” dedi.

   

  “KGT” diye tarif edilen bir yapılanmaya dair bilgilerinin olmadığının altını çizen Türkdoğan, şunları söyledi: “Bununla ilgili bilgimiz yok. Eğer devlet kendi içinde yeni bir örgütlenemeye gitmiş ise bunu araştırmak lazım. Bunun yasal dayanağı var mı? Ya da JİTEM tarzı yeni oluşumlar mı ortaya çıkıyor? Bunu incelemek lazım. Ama Türkiye devlet geleneğinden bu tür yapılanmalar çoktur. Biz bunların hepsine devlet içindeki yasadışı yapılanmalar diyoruz. Çünkü eğer bir devlette bir birim savcılığın denetiminde değilse o tehlike yaratır, tehdit üretir.

   

  ‘Ankara’da birçok insan kaçırıldı’

   

  15 Temmuz darbe girişimi ardından Ankara’dan birçok insanın kaçırıldığı hatırlatan Türkdoğan, “Bunu maalesef 90’lı yılarda çok acı şekilde yaşadık. Şimdi de özellikle darbeden sonra devlet içindeki birimler Ankara’da birçok insanı kaçırdılar ve hala birçok insan hakkında bilgi sahibi değiliz. Burada yapılacak şey Ankara Başsavcısı’nın bu olayı bir kere çok iyi araştırma yapması lazım. Devlet içinde böyle bir birim var mı, yok mu? Varsa bu kaçırma ve tehditle ilgili hemen bir soruşturma açması lazım. Çünkü bu kişi güvenliği ve özgürlüğü hakkının ihlali söz konusu” diye konuştu.

   

  Konunun yakın takipçisi olacaklarını kaydeden Türkdoğan, ayrıca konuyu uluslararası kuruluşlara taşıyacakları ifade etti.

   

  Ne olmuştu

   

  Bahçeci, 10 Ekim gecesi kaldığı öğrenci yurduna giderken kendisini “polis” olarak tanıtan kişilerce kaçırılmış, ardından siyah minibüslü kendilerini “Kamu Güvenlik Timi (KGT)” olarak tanıtan maskeli bir ekibe teslim edilmişti. Bahçeci, bu ekip tarafından darp edilmiş, ölüm, tecavüz ve kafa kesmekle tehdit edilmişti. Bırakıldığında içlerinden birinin kendisine, “Biz seni devletin elinden aldık, bu kadar güçlüyüz. Sana buradan gitmen için birkaç gün süre veriyoruz. Gitmediğin takdirde aynısını yine yapacağız” dediğini aktarmıştı. (Özgürlükçü Demokrasi)