• Paylaş

  KATEGORİ : ÇEVRE-KENT

  Eklenme tarihi : 2017-05-14
 • 175 günlük direnişin ardından geri alınan Kamp Armen’in yeniden inşa edilmesi kararı alındı

  175 günlük direnişin ardından geri alınan Kamp Armen’in yeniden inşa edilmesi kararı alındı. İBB’de oy birliği ile alınan kararda, 4 bin 840 metrekare alanda hazırlanan projede, yıkılan kamp binasının yeniden yapılması ve yeşil alanın korunması planlanıyor

   

  Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in de kaldığı Kamp Armen’in (Tuzla Ermeni Yetimhanesi) yeniden inşa edilmesi için gerekli imar değişikliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) oy birliği ile kabul edildi. Alınan karar ile kamp yeniden inşa edilecek.

   

  Yeşil alan korunacak

   

  Kamp Armen’in yeniden inşa edilmesi için gerekli imar değişikliği İBB’de kabul edilmesinin ardından arazi vakfın da isteği üzerine “Sosyal ve Kültürel Tesis alanına alındı. Böylelikle yetimhane binası yeniden inşa edilebilecek. Bir kısmı Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı’na, küçük bir kısmı ise; Tuzla Belediyesi’ne ait olan arazi için yapılan plan değişikliğine göre, bu alanda “Halk eğitim merkezi, bilgi-beceri-meslek edindirme kursları vb. gibi eğitim yapıları kültür merkezleri, sinema-tiyatro-sergi-konser- konferans salonları vb. kültürel yapılar, sosyal yardım birimleri vb. kütüphane, yurt, huzurevi, yetiştirme yurdu, rehabilitasyon, güçsüzler evi, vb. gibi tesisler” yer alabilecek. Öte yandan plan notlarına “Konut ve ticari birimler yer alamaz” ibaresi de eklendi. 4 bin 840 metrekare alanda hazırlanan projede, yıkılan kamp binasının yeniden yapılması ve yeşil alanın korunması öngörülüyor.

   

  Direniş ile kazanıldı

   

  Ermeniler açısından oldukça önem arz eden Kamp Armen, 2015’te Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi ve Mektebi Vakfı’na iadesinden önce tapudaki son sahipleri tarafından yıkılmak istenmişti. Ancak yıkıma engel olmak için Nor Zartonk ve Kamp Armen Dayanışması 175 gün boyunca nöbet tuttu. Ermeni toplumunun temsilcileri ve siyasetçilerinin de dahil olduğu görüşme süreçlerinin ardından kamp, vakfa geri iade edildi. 27 Ekim 2016’da kamp yeniden Gedikpaşa Ermeni Kilisesi’ne bağışlandı.

   

  Özgürlükçü Demokrasi