• Paylaş

  KATEGORİ : DÜNYA

  Eklenme tarihi : 2018-02-08
 • 1599’u kadın bin 600’den fazla konfeksiyon işçisi iş yerinde baygınlık geçirerek hastaneye kaldırıldı

  YAŞANACAK DÜNYA

   

  Kadın emeğinin kölece çalışma koşullarında sömürüldüğü tekstil-konfeksiyon sektöründe, işyerinde havasız kalma, aşırı çalışma ve sıcaktan bunalma, zehirlenme gibi sebeplerle çok sayıda işçinin baygınlık geçirmesi “sıradanlaşmış” durumda.

   

  Kamboçya’da, 2017 yılında bin 603 işçinin çalışma sırasında aniden baygınlık geçirerek tedavi altına alındığı açıklandı.

   

  “starsforworkers.com”un aktardığına göre 1599’u kadın olan işçiler, aşırı çalışma ve sıcaktan bunalma, havasızlık ve ağır kimyasal kokulardan dolayı baygınlık geçirdi.

   

  Konuyla ilgili açıklama yapan “Ulusal Sendikalar Konfederasyonu” başkanı Fa Saly “Hükümet, işçilerin sağlığını bozan çalışma ortamlarını incelemeli ve tedbirler almalı. Fabrikalardaki sağılğa aykırı çalışma ortamı aynı zamanda çevreye de zarar veriyor. İşyerleri doğru dürüst havalandırılmıyor. Buna aşırı çalışma ve aşırı sıcaklar da eklenince işçilerin vücudu iflas ediyor. Son derece düşük olan ücretlerden dolayı ortaya çıkan yetersiz beslenme bütün bunlarla birleşik olarak adeta ölümlere davetiye çıkarıyor” şeklinde konuştu.