• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2017-11-03
 • Türkiye’de yaşayan kadınların yüzde 41’i cinsel saldırıya, yüzde 93’ü ise tacize maruz kalıyor

  İstanbul’da bulunan Altınbaş Üniversitesi bünyesinde YÖK’ün isteği üzerine kurulan Cinsel Taciz ve Saldırı Birimi’nin gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçları kadına dönük cinsel taciz ve saldırının ulaştığı sarsıcı düzeyi ortaya koyuyor. Araştırmaya göre Türkiye’de yaşayan kadınların yüzde 41’i cinsel saldırıya, yüzde 93’ü ise tacize maruz kalıyor.

   

  Birimin müdürü Zeynep Banu Dalaman, yaptıkları araştırmanın sonuçlarına ilişkin, “Türkiye’de yaşayan kadınların yüzde 41’i mutlaka hayatlarında bir kez cinsel saldırıya uğramış. Bu oran çok yüksek. Cinsel tacizde ise bu rakam yüzde 93. Yani, neredeyse Türkiye’deki her kadın cinsel tacize uğramış” diye konuştu.

   

  Cinsel taciz saldırının öncüsüdür’

   

  Cinsel saldırıyla taciz arasındaki farka da değinen Dalaman, bunu şöyle sıraladı:

   

  Cinsel saldırı vücut dokunamazlığının ihlalidir ve Anayasa’nın 102’nci maddesinde bu tanımlanmaktadır. Cinsel taciz ise vücuda dokunmadan yapılan her türlü şaka, istenmediği halde flört isteği, söz veya mesajlaşma yoluyla bir takım isteklerde bulunma, el kol hareketleriyle cinselliği çağrıştırıcı hareketler yapmadır. Aradaki temel fark bu.

   

  Cinsel saldırı ve tacizin insan hakları ihlali olduğunu kaydeden Dalaman, gençlerin bu konuda eğitilmesi gerektiğini söyledi.

   

  Dalaman devamla şunları aktardı:

   

  Cinsel taciz, cinsel saldırının öncüsüdür. Cinsel tacizin ne olduğunu iyi anlamak gerekir. Bu anlaşılınca cinsel saldırının önleyicisi olacaktır. Gençlerimizin bu konuda eğitilmesi, üniversitede başlarına bir şey geldiğinde başvurabilecekleri bir yer olması önemli bir adım, bu tür birimlerin yaygınlaştırılması lazım.