• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2017-05-17
 • Batman'da onlarca kız çocuğunun tecavüze uğraması ve faillerin korunmasına karşı kadınlar Kadıköy sokaklarındaydı

  Batman’da yaşanan çocuk tecavüzü ve sistematik fuhuşa karşı kadınlar bugün Kadıköy sokaklarında “Tecavüz suçtur, kefaleti olmaz!” diye haykırdılar.

   

  Saat 19:00’da Kadıköy Söğütlüçeşme göbekte bir araya gelen onlarca kadın “Batman’da tecavüz faillerini kim koruyor? #TecavüzünKefaletiOlmaz” pankartı açarak konuşmalar, ıslıklar, alkışlar ve sloganlarla kaldırımdan yürüyerek Bahariye’ye, oradan da sokaklardan Çarşı’ya ve Kalkedon Meydanı’na ulaştılar. Yol oyunca “Batman’da neler oluyor?” başlıklı el ilanlarının da dağıtıldığı yürüyüş, çevreden geçenlerin, esnafın ve Kadıköy sakinlerinin de ilgisiyle buluştu.

   

  Yürüyüş boyunca sık sık “Tecavüzün kefaleti olmaz!”, “Çocuk bedeni savaş meydanı değildir!”, “Ensar’dan Batman’a tecavüzü aklama!”, “Kadın bedeni savaş meydanı değildir!”, “Korkmuyoruz, susmuyoruz, itaat etmiyoruz!”, “Çocuklar susar sen susma!” sloganlarını haykırdılar.

   

   

  Batman’da onlarca kız çocuğu aylarca tecavüze uğradı! Tecavüzcüleri yargı korudu, medya sustu, Batman sustu! Sen susma, biz susmuyoruz” diye seslenilerek sık sık alkış ve ıslıklarla gürültü çıkarıldı.

   

  Megafondan yapılan konuşmalarla Batman’da onlarca kız çocuğunun tecavüze uğradığı, sistematik olarak kafelerde-kuaför dükkanlarında-evlerde fuhuşa zorlandıkları, pekçok kesimin bu olayı bildiğini ama ses çıkarmadığını, en sonunda 14 yaşındaki G.’nin hamile kalmasıyla bu pisliğin açığa çıktığı anlatıldı.

   

   

  En büyüğü 16 yaşındaki onlarca kız çocuğuna tecavüz eden onlarca kişi olmasına rağmen sadece üç kişinin tutuklu olduğunun belirtildiği konuşmalarda, bu olaya karışanların tıpkı Ensar’da olduğu gibi korundukları ve “hatırlı kişilerin” kefaletle serbest bırakıldıkları vurgulandı. Bu yaşananlara sessiz kalmamak, izin vermemek gerektiği yinelenen çağrılarla ifade edildi.

   

  OHAL dönemiyle istismar ve tecavüz arasında da doğrudan ilişki olduğu vurgulanan konuşmalarda, bu dönemde Batman’da belediyeye bağlı kadın kurumlarının kayyımla birlikte kapatıldığı, istismara uğrayan, tecavüze maruz kalan kadın ve çocukların sığınabilecekleri, destek alabilecekleri herhangi bir adres bırakılmadığı ifade edildi.

   

  Fakat buna rağmen kadın dayanışmasının bitirilemeyeceği vurgulandı.

   

  Yol boyunca yapılan bu konuşmalar ve sık sık yinelenen sloganlar oldukça yoğun bir ilgiyle karşılandı.

   

   

  Kadıköy Çarşı ve Kalkedon Meydanı’nda biten yürüyüş, burada KHK’larla ihraç edilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın açlık grevi direnişleriyle dayanışmak için ihraç edilen akademisyenlerce 5 Mayıs’tan bu yana sürdürülen nöbet eylemiyle buluştular. Kalkedon Meydanı’nda da “KHK’lar gidecek biz kazanacağız!” sloganları haykırılarak, Batman’da olup bitenler bir kez daha kısaca anlatıldı.

   

  Eylem, devlet politikalarıyla tecavüz-istismar ve şiddet arasındaki doğrudan ilişkiye vurgu yapılıp, bunlara karşı susmamakta kararlı olunduğu yinelenerek sonlandırıldı.