• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2018-01-13
 • Eşi tarafından iki çocuğu öldürülen Dilek Çakır, "Sokağa neden çıkmıyorsunuz?" diyerek isyan etti

  İstanbul Maltepe'de iki çocuğunu öldürüp intihar eden katil babanın boşanmak üzere olduğu eşi Dilek Çakır “Kimse bana sahip çıkmadı; savcısına gittim, polisine gittim, sığınma evlerinde kaldım...” diyerek öfkesini haykırdı. 

   

  "Sokağa çıkın"

   

  Ekmek ve Gül’den Hilal Tok’a röportaj veren Dilek Çakır, bundan 2 ay önce oğlu babası tarafından öldürülen Neriman Türkoğlu için de konuştu. Neriman Türkoğlu’nun yaşadıklarının kendi yaşadıklarına çok benzediğini belirten Çakır, “Neriman’ın sesi duyulmadı. Duyulmadığı için biz bu durumdayız. Daha fazla duyulabilirdi. Sahip çıkılabilirdi. Ben Neriman’ı televizyonlarda izlemiştim. Bir gün onun yaşadıklarını yaşayacağımı hiç düşünmemiştim. Ama yaşadım. Bir gün bunu herkes yaşayabilir. Benim yerimde herkes olabilir. Bugün bu acıyı yaşayan Dilek. Bugün ölen Elif, Hira... Adı fark eder mi? Bunlar yaşanıyor. Çıkın sokağa, çıkın. Neden çıkmıyorsunuz. Neden sesiniz çıkmıyor?” diye isyan etti.

   

  "Korkmayın kimseden, kadınlar dayanışabilir"

   

  Kimsenin kadına yönelik şiddete karşı susmaması gerektiğini söyleyen Çakır, “Sağır sultan duysun bunları. Kadınlar dayanışabilir. İnsanlar birleşsin. Korkmayın hiç kimseden, hiçbir şeyden korkmayın” diyerek sözlerini sürdürdü.

   

  Olay yaşandıktan sonra bir televizyon programında konuşan Dilek Çakır, aylardır Ali Yardım’dan boşanmaya çalıştığını, evliliği boyunca şiddet gördüğünü, tehdit edildiğini, Yardım’ın kendisini öldürmeye çalıştığını bu sebeple koruma kararı aldığını, defalarca savcılık ve emniyet yolunu tuttuğunu anlatmış, bu katliamın göz göre göre geldiğini söylemişti. Uzaklaştırma kararına rağmen çocuklarına babalarına çocukları görme ve kalma izni verildiğini söyleyen Çakır “Bu yaşananlarda herkes sorumlu. 70 milyon sorumlu. Ailesi de biliyordu onu. Daha fazla uğraşılabilirdi. Şikayetlerim görülebilirdi. Uygulamada problem var” dedi.

   

   

  "Önlenebilirdi, sessiz kalan herkese kızgınım"

   

  Sesini çıkaramayan her kadın ve çocuk için sesini yükselteceğini söyleyen Çakır, “İki gün sonra yaşadıklarım unutulacak. Çünkü başka acılar yaşayacağız. Ben herkese gittim, sesimi duyuramadım. Bunun önüne geçilebilirdi” derken topluma da öfkeli. Hem toplumun kadına bakışına, hem de sessiz kalışına kızıyor.

  Bir kadının boşanmasının çok zor olduğunu söyleyen Çakır, “Bir kadının boşanması çok zor. Çünkü ayıplanıyor. Evlenip boşanana dul deniyor. Boşanmak ayıp mı? Dayak mı yesin? Herkese kızgınım” diye konuştu.

   

  Devletin koruyamadığı kadınlar

   

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Dilek Çakır’ı ziyarete gelmişti. Daha önce sığınmaevinde kalan, defalarca şiddetten kaçarak emniyete gidip şikayetçi olan, koruma kararı alan Çakır’ın uğraşını bildiği halde görüşmeden sonra Bakan Kaya şiddetten korkulmaması gerektiğini söyleyerek Bakanlığın uygulamaya soktuğu hizmetleri, sığınma evlerini, konuk evlerini, şiddet önleme merkezlerini sıraladı.

  Ancak Dilek de Neriman da zaten şiddete karşı devlete başvurmuş, mücadele etmişti. Buna rağmen korunamadılar. Sadece Dilek ve Neriman değil; daha geçtiğimiz ekim ayında Kastamonu’da sığınma evinde kalan Naime K, şiddet gördüğü eşi tarafından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü servisinde vurularak öldürülmüştü. Denizli’de de tekstil işçisi 57 yaşındaki Fatma B. sığınma evinde kalırken öldürülen kadınlardan biriydi.

   

  Ekmek ve Gül